تلکس خبری
تبلیغات

اندر احوالات کرونا و ما !!

اندر احوالات کرونا و ما !!

به گزارش سایت خبری مرودشت نا، مصطفی گشتاسبی فعال رسانه ای، یادداشتی در خصوص کرونا نوشت که متن آن به شرح ذیل است: اندر احوالات کرونا و ما !! بیش از یک ماه از ورود ویروس کووید-۱۹ یا همان کرونا به کشور ما می گذرد و فارغ از تقسیم تقصیر ها و تحلیل های صد من […]

به گزارش سایت خبری مرودشت نا، مصطفی گشتاسبی فعال رسانه ای، یادداشتی در خصوص کرونا نوشت که متن آن به شرح ذیل است:

اندر احوالات کرونا و ما !!

بیش از یک ماه از ورود ویروس کووید-۱۹ یا همان کرونا به کشور ما می گذرد و فارغ از تقسیم تقصیر ها و تحلیل های صد من یه غاز ،قصد بررسی یک رویداد مهم در این مدت را داریم:

«همبستگی مردم در مبارزه و نابودی این ویروس و از خودگذشگی ها و اقدامات جهادی و خودجوش»

در خانه ماندن،تولید و توزیع جهادی ماسک و …، عدم خرید عید،کاهش استفاده از غذاهای بیرون از منزل،ضد عفونی کردن اماکن عمومی و … از جمه حرکات خودجوش مردم در راستای این مبارزه می باشد که پیام های فراوانی به همراه دارد.

تجربه این موضوع نشان داد که به جای لشکر کشی و زور آزمایی های خیابانی،می توان با همبستگی و اتحاد بسیاری از مشکلات را حل و بسیاری از خطرات و بحران ها را تبدیل به فرصت نمود.

از افزایش قیمت بنزین،دلار و خودرو گرفته تا احتکار و کمیاب شدن برخی ما یحتاج ضروری مردم در یک برهه ی زمانی خاص،همه و همه با همین همبستگی قابل حل شدن بودند.

نکته ی مهم این است که کرونا نشان داد فرهنگ همبستگی و مبارزه با بحران ها در جامعه ی ما بالقوه وجود دارد و می تواند در لحظات حساس فعال گردد.چنانکه در اوایل انقلاب و در زمان جنگ این همبستگی و از خودگذشتگی مردم باعث پیروزی ما در مقابل طاغوت و جنگ تحمیلی گردید.حال سوال اصلی این است که…

آیا در اتفاقات پس از گران شدن بنزین نمی شد که با همبستگی های این چنینی و جریان سازی در فضای مجازی و حقیقی و ارائه اعتراضات به شکل صلح آمیز و بدون آسیب رساندن به اموال عمومی و خصوصی،این بحران را حل کرد؟؟!!

آیا در اتفاقات زمستان ۹۶ که برگرفته از افزایش قیمت تصاعدی و نامعقول قیمت دلار بود،بجای آن خرابی ها و هجوم به خیابان با ارائه ی اعتراضات به مراجع مربوطه و پیگیری توسط نمایندگان مان در مجلس شورای اسلامی،بجای سرمایه گزاری در بازار ارز و خرید بی پایه و اساس دلار،نمی توانستیم خودمان به این نابسامانی دامن نزنیم؟؟ آیا بجای فراگیر کردن این فرهنگ غلط دلالان سود جو و میدان دادن به معندین نظام برای گرفتن ماهی از این آب گل آلود،نمی توانستیم به قوه ی قضاییه کمک کنیم تا آشوبگران بازار و اقتصاد کشور را بهتر و و بیشتر و سریعتر پای میز محاکمه کشاند؟؟

اکثر بحران های دهه ی اخیر کشور ما بجز مقوله ی ویروس کرونا،اقتصادی و معیشتی بوده است و اگر قدری به مولفه های اقتصاد مقاومتی دقت کنیم در می یابیم که رهبر انقلاب به همین ظرفیت فرهنگی مردم اشاره ی ویژه نموده و به معنای واقعی کلمه اقتصاد مقاومتی را یک اقتصاد مردمی می دانند.

ظرفیتی که اگر ما،از خودمان شروع کنیم قطعا تحولاتی شگرف در ایران زمین را  شاهد خواهیم بود.

و اما…

کشورهای به اصطلاح پیشرفته در جهان،از آن جهت پیشرفته محسوب می شوندکه فرهنگ مردم در راستای پیشرفت خود و کشورشان در تمام امور،جاری و موثر است.چنانکه در گفته ی برخی بزرگان تاریخ ما نیز مشهود است.

سید جمال الدین اسد آبادی: «به غرب رفتم، اسلام دیدم اما مسلمان ندیدم…»

امیر کبیر:« ابتدا فکر کردم مملکت وزیر دانا می خواهد،بعد فکر میکردم شاه دانا می خواهد،اما دانستم ملت دانا می خواهد.»

و اما در این بحران می توان خطرات را تبدیل به فرصت نمود.مانند:

  • ایجاد یک اتحاد و همبستگی فراگیر در راستای سلامت همگانی
  • استفاده حداکثری از فضای مجازی با استفاده از پویش ها،کمپین ها و … در راستای ایجاد یک جریان برای پیشرفت و موفقیت کشور
  • از خودگذشتگی در جهت حل مشکل کشور در هر شغل یا هر صنف و مقامی
  • مطالبه ی عمومی از مسئولین جهت مقابله با سودجویان و مفسدین و برهم زنندگان نظم کشور
  • حذف برخی عادت ها یا سنت های اشتباه اجتماعی(به طور مثال خرید شب عید)

 

نکته ی آخر اینکه قطعا ما همانطور که #کرونا_را_شکست_میدهیم  می توانیم تحریم ها،تورم،طلاق،بیکاری،اعتیاد و….. بسیاری از مشکلات دیگر کشور را با نگاه به درون کشور (بجای نگاه به دست تان مستکبرین) و همبستگی ملی شکست دهیم.

 

نویسنده: مصطفی گشتاسبی

مترجم