به گزارش سایت خبری مرودشت نا، امین اختر دانش فعال سیاسی مرودشت در یادداشتی در خصوص انتخاب شهردار جدید مرودشت نوشت:

همانگونه که مردم شریف شهرستان آگاهند تصمیم اخیر شورای محترم شهر در انتخاب شهردار به اصلی ترین دغدغه محافل گوناگون، گروه های فعال سیاسی اجتماعی و دلسوزان شهر و باعث حواشی گسترده و دلسردی و تعجب مردم گردیده است.

بعد از برگزاری انتخابات شورا و چینش متفاوت اعضا که متشکل از برخی اعضا محترم سابق و تنی چند از افراد جدید بود، انتظار و خواست عمومی شهروندان تبلور بلوغ، پختگی، ظرافت، همه جانبه گری و نشر منافع مردم (و نه افراد و احزاب و گروه ها) و پاسبانی از قداست رای مردم  در تصمیم سازی های کلان بود.

مردمی که از سیاسی بازی های مفرط و غیر سازنده، مجادلات کور و بعضا رعب آور و تقلیل جایگاه شورای شهر به عنوان  محفلی بس تاثیرگذار و مرتبط با خدمات شهری به حیاط خلوت سیاست بازی ها به ستوه آمده، با انتخاب خویش(وحتی اعتماد به برخی اعضا سابق) انتظار شورایی یکدست، کلان نگر، متخصص و کارکردی حاشیه زدا را داشتند.

در حقیقت رسوب سیاسی کاری در شورای شهر بعنوان نهادی که کم ترین شرح وظایف سیاسی در آن تعریف شده و تمرکز صرف بر امور شهری، عمرانی و خدماتی دارد، ره آوردی جز پسرفت شهر  و تزریق یاس و نا امیدی در کالبد خسته شهر و اذهان بیدار مردم نداشت.

هر چند که انتخاب شهردار را نمی توان تنها وظیفه مهم شورا در نظر گرفت و محوریت برنامه ریزی های اصولی و رو بنایی و کلان با استفاده از قواعد نوین شهرسازی و با تمرکز بر کاستی ها و طرح ریزی یک برنامه تخصصی، بلند مدت و مدون و اصرار بر انجام آن ارجح بر هر تصمیم دیگری است ؛اما نمیتوان از اهمیت انتخاب شهردار بعنوان عامل اجرایی این برنامه(البته اگر وجود خارجی داشته باشد!!) و راهبری تصمیمات شهری غافل شد.

تعهد، توان اجرایی، سابقه و تجربه مرتبط، تخصص بعنوان یک پیش فرض بدیهی،مقبولیت در افکار عمومی،قدرت تعامل با نهادهای گوناگون شهر،خوش فکری و انرژی و انگیزه لازم و …. بعنوان سرفصل هایی است که میتوان در انتخاب شهردار بعنوان شرایط لازم برشمرد.

اما تصمیم اخیر شورا همه آن انتظارات و استانداردهای لازم را تحت تاثیر قرار داد و در شروع فعالیت شورا نشان داد استعداد  شورای قبل در سطحی سازی انتظارات و توقعات، تصمیمات خلق الساعه و تعجب برانگیز و گسیل حاشیه بر متن ؛ بعنوان یکی از تنهاترین تجارب و اموزه ها با اعضا محترم آن همراه شده است!!  و  اعضا جدید نیز در انفعال کامل بازیگردانی  سایرین را به نظاره نشسته و سعی در ایفای نقش  ندارند؛ چه بسا اساسا مناسبات و روح حاکم بر شورای شهر بدین گونه بنا نهاده شده است و مجال استقلال رای و عمل در چارچوب مطالبات عمومی و منطقی وجود ندارد.

این تصمیم بدان حد محل مناقشه است که ائتلاف فراگیر و کم سابقه ای در بین تمام گروه هایی که اختلاف نظرات مبنایی با هم دارند را سبب گشته است. شاید مواردی از این دست که تمام گروه های فعال شهر حول یک اتفاق تا این حد همگرا و متحد باشند، در تاریخ شهر بدون سابقه و ما به ازاء است (انصافا این هنر صرفا از دالان شورای شهر قابلیت ایجاد داشته است و لاغیر!)؛ تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!!

براستی چه شده است که حساسیت و دغدغه مندی تمام دلسوزان و فعالین شهر تا این حد برانگیخته شده است؟‌ آیا میتوان انتقادها را به باج خواهی، اغراض و مطامع و منافع شخصی و سهم خواهی نسبت داد؟ اگر اینگونه است چرا بالاتفاق فعالین و دلسوزان شهر یکدست معترضند؟ آیا میتوان پذیرفت منافع تمام گروه ها در یک راستا و بر یک هدف متمرکز شود؟ یا باید سبب و علت را در جایی دگر و در تصمیم اشتباه شورای محترم شهر علت یابی نمود.

اعضا محترم همگی از فرزندان، ظرفیت ها و سرمایه های این شهر هستند و صدالبته قابل احترام و مورد علاقه.بر همین باور و با این نگرش عاجلا تقاضامندیم دغدغه دلسوزان ،دوستان و علاقه مندان خویش را با روی باز شنیده و ضمن پرهیز از لجاجت و تحلیل های ناصواب مبنی بر علت و منشاء نقد، برای رفع آن چاره جویی و تامل نموده و با اصرار بر این تصمیم آن هم در ابتدای راه طاقت فرسا، پر هیاهو و تنش فعالیت خود، خویشتن را دچار حواشی غیرسازنده، کاهش مقبولیت عمومی و فروبستن فضای تعامل نکنند.

بلاشک با توجه به ظرفیت های بومی، استعدادهای بی بدیل شهر(که دارای سوابق روشن و شناخت کافی بر مشکلات شهری هستند) و در نظر گرفتن توان اجرایی و رزومه افراد می توان هم شهرداری لایق و متعهد را انتخاب نمود(ضمن استقلال شورای شهر) و هم با تصمیمی وحدت آفرین و بخردانه دغدغه دلسوزان و علاقه مندان به خویش را تامین نمود.
والسلام

عید غدیر خم
سال ۱۳۹۶
امین اختردانش