به گزارش سایت خبری مرودشت نا، جلسه شورای اداری مرودشت برگزار و در این جلسه از زحمات جعفری شهردار سابق مرودشت تقدیر و ابوذر چراغی شهردار سابق سیدان به‌عنوان شهردار مرودشت معرفی شد.

امام‌جمعه مرودشت در این مراسم شناخت امام زمان و رهبر واجب الاطاعت را لازمه شناخت خدا دانست و بیان داشت: صرفاً با اشک ریختن در عزاداری به جایگاه امام نمی‌رسیم و برای رسیدن به رشد فکری و شناخت خدا و شناخت امام باید از عالمان ربانی در عزاداری‌ها استفاده کنیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قنبر علی احمدی در خصوص قیام سیدالشهدا گفت: قیام سیدالشهدا برای احیا ارزش‌ها و سنت‌های از بین رفته پیامبر اکرم و احیای امربه‌معروف و نهی از منکر بود.

وی به تشییع شهید حججی اشاره و افزود: خون‌های شهدا عامل زنده نمودن جامعه و پاک کردن غبار گناه، معصیت و انحراف از جامعه است.

احمدی تصریح کرد: جعفری تلاش کرد مدیریتی آرام به دست آورد و در این مدت پاک دستی، ادب و احترام نسبت به ارباب‌رجوع و خدمات خالصانه‌ای را باوجود مشکلاتی که از قبل بود به نمایش گذاشت.

وی سیاسی‌کاری شهرداری‌ها را محکوم و اظهار داشت: رسالت شهرداری کار عمرانی، زیرساخت‌ها و زیباسازی شهری است و سیاسی‌کاری و سیاست زدگی کار شهرداری نیست.

شورای اداری مرودشت

وی بر عدم توصیه پذیری شهردار تأکید و ابراز داشت: شهردار باید روحیه جهادی داشته باشد و نیاز به کار جهادی و شبانه‌روزی است و روحیه جهادی توصیه پذیر نیست.

امام‌جمعه مرودشت گفت: هرکسی باید کار خودش را انجام دهد، کار اعضای شورای شهر تصمیم‌گیری و برنامه‌سازی برای شهر است و شهردار نیز باید اجرا کند و نباید آلوده به سهم خواهی شود در غیر این صورت موفق نخواهد بود. شهردار باید مراجعه‌کنندگان را تکریم کند و فاصله طبقاتی یکی از حربه‌های نفوذ دشمن است و باید تلاش کرد همه را بر اساس قانون دید.

وی در ادامه قسمت‌هایی از نهج‌البلاغه را خواند: نجومی بگیران و مسئولان باید نهج‌البلاغه را مطالعه کنند و با نهج‌البلاغه مأنوس باشند.

رئیس شورای اسلامی شهر مرودشت در خصوص پیام عاشورا بیان داشت: پیام عاشورا و حرکت امام حسین (ع) این است که در راستای منافع مردم و حفظ ارزش‌های اسلام نباید ذره‌ای کوتاه بیاییم.

محمدحسن زارعی نژاد تصریح کرد: جعفری در شرایطی وارد شهرداری مرودشت شد که آشوب و تنش بسیاری بر سیستم مدیریت شهری حاکم بود اما حسن تدبیر و تلاش وی باعث شد آرامش و امنیت در مجموعه حاکم شود و نیروها و مجموعه شهرداری تحت امر آن توانستند کارها و اقدامات سازنده‌ای انجام دهند و گره‌های زیادی از مردم با دستان خود باز کرد.

محمد حسن زارعی نژاد عضو شورای شهر مرودشت

وی تدوین کتاب اصول شهروندی و مهارت‌های اجتماعی را حاصل تعامل شهردار، معاونت فرهنگی شهرداری و آموزش‌وپرورش دانست و گفت: اولین گام همدلی شورا و شهرداری و ریاست و کارکنان صدیق آموزش‌وپرورش در جهت ارتقا و اعتلا بخشیدن به امر آموزش با تدوین این کتاب صورت گرفت.

وی خطاب به مدیر آموزش‌وپرورش مرودشت بیان داشت: آموزش‌وپرورش مکمل هم هستند و در آموزش اقدامات سازنده‌ای صورت می‌گیرد و در حوزه پرورش هم ما توقع داریم که توسعه و راهکار درزمینهٔ تربیت نیروی انسانی داشته باشیم.

وی در خصوص شهردار بیان داشت: ابوذر چراغی دانشجوی دکترای عمران گرایش سازه است و بومی شهرستان است و سه دوره رأی اعتماد از اعضای شورای سیدان گرفته است و مردم سیدان روحیه مطالبه گری اجتماعی دارند و در انتخاب نمایندگان پارلمان خود دقت کرده و موشکافانه انتخاب می‌کنند و ابقای چراغی در سه دوره توسط اعضای انقلابی شورای شهر سیدان نشان از شایستگی وی دارد.

زارعی نژاد به روند انتخاب شهردار مرودشت اشاره و بیان داشت: بعد از رسمیت یافتن اولین جلسه شورا و در اولین گام به انتخاب شهردار پرداخته و جا دارد از اعضای شورای پنجم تشکر کنم که بنده را همراهی کردند. در نوبت‌های مختلف نشستیم و پیرامون انتخاب شهردار چانه‌زنی کردیم و خروجی این جلسات انتخاب چراغی به‌عنوان شهردار بود و هفت نفر شورا برای اولین بار با همدلی توانستیم در یک محیط صمیمانه کنار هم بنشینیم و یک خروجی معقول و تقریباً مناسب داشته باشیم.

وی اظهار داشت: از فرماندار، معاونین، روحانیت معظم و معزز می‌خواهم با مجموعه شهرداری همکاری و همراهی کنند که بتوانیم خروجی بیشتر و راندمان بهتری داشته باشیم.

وی افزود: قطعاً چشم‌اندازی ۵ ساله در موضوعات مختلف تعریف خواهیم کرد و در حوزه گردشگری با توجه به ظرفیت خوب میراث‌های تاریخی که در کنار شهر ماست، به‌زودی از ورودی تخت جمشید تا میدان توسط یک تیم مجرب سنگ‌فرش و چراغانی می‌شود و پیگیر این هم هستیم که با همکاری نماینده بتوانیم در مجموعه پردیس یک پارک شهر احداث کنیم.

وی به تعامل نماینده با شورای شهر اشاره و تصریح کرد: مهندس برومندی در این مدت همواره ما را یاری کرد و از وی توقع داریم در خرید قیر نیز ما را یاری کند.

زارعی نژاد بر ضرورت افزایش نشاط در جامعه تأکید و گفت: حوزه سلامت شهروندی و بهداشت محیط درگذشته کمتر موردتوجه قرار گرفت و امروز جایگاه خوب پاک‌فطرت شهردار سابق شیراز نیز به خاطر پرداختن به این مسئله است و باید با پرداختن به این قضیه و ایجاد پارک سلامت تلاش کنیم مردم مرودشت را از خمودگی و افسردگی در بیاوریم و نشاط را در جامعه افزایش دهیم.

وی افزود: از فرماندار، معاونین وی، شهردار، روسای ادارات استدعا دارم برای یک‌بار هم که شده سیاسی‌کاری و جناح‌بازی را کنار گذاشته و برای ساختن شهری زیبا در کنار هم قرار بگیریم.

شهردار سابق مرودشت در این مراسم بیان داشت: شهرداری یک اداره غیردولتی خودکفا است و وظیفه اصلی آن نیز ایجاد رفاه برای شهروندان است و تمام امید شهروندان به مدیریت شهری است تا تغییر و تحولی در شهر ایجاد شود.

سید منصور جعفری در خصوص بودجه شهرداری مرودشت گفت: بودجه سال ۹۴ شهرداری مرودشت ۳۵ میلیارد تومان بود و ۱۵ میلیارد تومان آن محقق شده بود و بیست میلیارد تومان آن در چهار ماه آخر باید وصول می‌شد و با یک کار تیمی توانستیم ۲۰ درصد هم متمم بزنیم و در سال ۹۵ بودجه شهرداری را به ۴۰ میلیارد تومان رساندیم و با متمم ۴۴ میلیارد تومان محقق شد. در سال ۹۶ بودجه شهرداری ۵۰ میلیارد تومان مصوب شد و تا ۱۳ مرداد بیش از ۱۹ میلیارد تومان وصول درآمد داشتیم که در تاریخ شهرداری بی‌نظیر است.

جعفری در خصوص حاشیه‌نشینی در مرودشت گفت: یکی از مشکلات شهر مرودشت پدیده حاشیه‌نشینی و ساخت‌وسازهای غیرمجاز است که نه‌تنها درآمدی برای شهرداری ندارد بلکه هزینه‌های سرسام‌آوری هم برای شهرداری دارد و یکی از اقدامات خوبی که انجام شد به‌روز شدن حقوق‌های کارکنان خدماتی شهرداری بود که در آن زمان ۶ ماه حقوق معوقه داشتند.

جعفری شهردار سابق مرودشت

وی افزود: در زمینه عمرانی توجه ویژه‌ای به نقاط محروم شهر داشتیم و سعی کردیم عدالت را در همه‌جا اجرا کنیم و ساماندهی ورودی‌های شهر آینه خوبی از اقدامات شهرداری است و در ورودی مرودشت از سمت شیراز هشت‌صد متر لوله‌گذاری شد و ورودی مرودشت از سمت روستای فتح‌آباد نیز ساماندهی و زیباسازی شد و ورودی بلوار مولوی جنب زندان نیز لوله‌گذاری و بلوار کشی و آسفالت شد و هنوز کار باید ادامه یابد. در ورودی جاده بند امیر زیرسازی و آسفالت داشتیم و بعد از سال‌ها توانستیم مرکز بهداشت را عقب‌نشینی کنیم و بلوار پهلوان عباس نجاتی نیز ساماندهی شد و هنوز هم در حال اجراست.

وی به ایجاد پارک‌ها در راستای افزایش سرانه فضای سبز اشاره و بیان داشت: معادل ۳۵ هکتار از معابر شهری مرودشت آسفالت شد و هیچ کوچه‌ای نداریم که زیرسازی و آسفالت نشده باشد و همه کوچه‌های شهر مرودشت حداقل زیرسازی و جدول‌گذاری شده است و ۱۴۰ کوچه آماده آسفالت است.

جعفری افزود: حدود ۱۱۷ هزار مترمربع از پیاده‌روهای شهر مرودشت موزاییک شد و کارخانه سنگ‌شکن مرودشت بعد از بیست‌وپنج سال رفع عیب شد و در خدمت شهروندان قرار گرفت.

وی اظهار داشت: هیئت عالی سرمایه‌گذاری شهر مرودشت به‌عنوان اولین هیئت در بین شهرهای استان تشکیل شد و پروژه‌های زیادی به این هیئت آمد و نتایج بسیار خوبی هم داشت و دو هتل بخشی از خروجی‌های این هیئت سرمایه‌گذاری است.

وی تصریح کرد: مشکل اراضی تعاونی مسکن میراث فرهنگی، مشکل اراضی تعاونی شهرداری، مشکل زمین‌های حسین عمادی و زمین‌های فتوح آبادی در این مدت حل شد و به همت واحد تملک گره‌های بزرگی باز شد.

فرماندار مرودشت در این جلسه بیان داشت: در جلسات مختلف در خصوص انتظارات مردم از شورا پیرامون انتخاب شهردار سخن گفتم و امیدوارم عملکرد شهردار طوری باشد که به انتظارات جامه عمل بپوشاند.

علی‌اکبر نجیب‌زاده اظهار داشت: مردم خوب قضاوت می‌کنند و توقع این است در خصوص ساخت‌وسازهای غیرمجاز شهردار جدی و با قاطعیت ورود کند و سفارش نپذیرد.

نجیب‌زاده در خصوص آفت مدیریت گفت: برخی افراد سر جای خود نیستند و این آفت مدیریت است و اگر کسی سرهای خودش باشد طبیعتاً کارها بهتر انجام می‌شود. اینکه هر چیزی سرهای خودش نباشد، بی‌تدبیری و کار را خوب انجام ندادن به معنای هدر دادن بیت‌المال است.

نجیب زاده فرماندار مرودشت

وی در خصوص دخالت در کار شهردار گفت: زارعی نژاد یک توصیه به من کرد که سیاسی‌کاری و جناح‌بازی نباشد و من نمی‌دانم در یک سالی که گذشت کجا سیاسی‌کاری شده است اما یک توصیه هم به شورای شهردارم و این توصیه جدی است و خواسته ما و انتظار مردم این است در کارهایی که قرار است دخالتی در کار شهرداری باشد به نفع عموم مردم باشد.

وی افزود: از شهردار می‌خواهم مر قانون را رعایت کنند و اینکه کسی شهردار باشد و با ذلت شهر را اداره کند یک روز هم ارزش ندارد و فرمانداری هم با ذلت نمی‌ارزد و اگر من فرمانداری باشم که اختیاری نداشته باشم ارزشی ندارد و اگر قرار است شهردار توصیه‌ای بپذیرد باید توصیه‌ای باشد که به نفع شهر است.

آیت‌الله موسوی نژاد رئیس حوزه علمیه امام صادق (ع) بیان داشت: به تعبیر قرآن مؤمن هر وقت وعده‌ای دهد به وعده‌اش وفا می‌کند. مسئولین یا نباید وعده دهند یا اگر وعده می‌دهند باید وفای به عهد کنند.

مدیرکل دفتر شهری و شوراهای اسلامی فارس در این مراسم اظهار داشت: اگر کسی در پایان کار خود حسرت و ندامت نداشته باشد می‌توان این نوید را داد که وی فرد رستگاری است.

علیرضا بیات پور تصریح کرد: مشکلات شهرداری‌های استان را به ریز می‌دانم و هیچ‌کس به‌اندازه من نمی‌تواند در خصوص مشکلات شهرداری‌های استان سخن بگوید.

بیات پور مدیرکل دفتر فنی شهری و شوراهای استانداری فارس

وی افزود: زمانی که جعفری شهرداری مرودشت را تحویل گرفت، شهرداری وضع بسیار آشفته‌ای داشت و در این فاصله یکی‌دوساله بسیار خوب مدیریت کرد.

بیات پور بیان داشت: شهرداری مرودشت جز شهرداری‌های مشکل ماست و مشکلات نامحدود و منابع محدود هستند.

وی افزود: میزان صدور پروانه‌های ساختمانی استان در سال ۹۵ تقریباً معادل ۳۰ درصد سال ۹۳ بوده است و بیش از ۶۰ درصد درآمد شهرداری‌ها ناشی از صدور پروانه‌های ساختمانی است.

وی تصریح کرد: بودجه شهرداری‌های استان ۳۷۰۰ میلیارد تومان و حدود دو برابر بودجه استان است اما وزن کارهای انجام‌شده به‌اندازه این ۳۷۰۰ میلیارد تومان نیست و این به سوء تدبیرها برمی‌گردد.

وی بیان داشت: خدمت‌گزارترین و ساده‌ترین کارکنان، کارکنان شهرداری‌ها هستند که با کمترین حقوق سخت‌ترین کارها را انجام می‌دهند.

وی افزود: در خدمات و برنامه‌هایی که شهرداری دارد باید به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از نظرات مردم، افراد خبره، مشاورین و کارشناسان فنی استفاده کند و شهردار باید در بیست سال آینده زندگی کند و بیست سال آینده را ببیند.

وی در خصوص مدیریت شهری گفت: بحث مدیریت شهری مبتنی بر چهارچرخ شهروندان، شهردار، شورا و دولت است و اگر این چهارچرخ بالانس باشد ماشین مدیریت شهری به‌خوبی حرکت می‌کند.

وی افزود: در سال ۹۲ مجموع آرایی که توسط مراجع قضایی در خصوص شهرداری‌های استان صادر شد حدود ۲۶۷ رأی بود و این آمار در سال ۹۵ به ۱۷ رأی رسید و این نشان می‌دهد شهرداری‌ها قانون‌مند‌تر شده‌اند و قوه قضاییه در استان نسبت به مشکلات شهرداری‌ها ویژه بوده است.

وی در خصوص جایگاه مرودشت در استان گفت: ما در استان نسبت به مرودشت به‌عنوان دومین شهر استان حساسیت خاصی داریم و نظارت‌ها، حساسیت‌ها و سخت‌گیری‌هایمان نسبت به شهر مرودشت ویژه است.

وی به تخلفات ساخت‌وساز در مرودشت اشاره و تصریح کرد: بنایی در شهر مرودشت ساخته نمی‌شود مگر اینکه گذری به کمیسیون ماده صد داشته باشد و این‌قدر حسی است نسبت به این قضیه در استان وجود داشت که معاون عمرانی استاندار مرا به حضور در کمیسیون هم‌عرض ماده صد شهرداری مرودشت مکلف کرد.

وی افزود: الآن وضعیت مقداری بهتر شده است اما از شهردار جدید انتظار داریم تا پایان سال حداقل ۳۰ درصد از ورودی‌های کمیسیون ماده صد کمتر شود.

چراغی شهردار سابق مرودشت

ابوذر چراغی شهردار مرودشت تصریح کرد: شهرداران قبل تمام تلاش خود را کردند و این‌جانب تمام تلاش خود را می‌کنم تا در سایه الطاف الهی با رعایت ولایتمداری و قانون مداری مشکلات مردم را به حداقل برسانم.

حواشی برنامه:

به محض اینکه زارعی نژاد رئیس شورای شهر مرودشت پشت تریبون قرار گرفت و چند دقیقه اول را هب تشکر کردن پرداخت، امام جمعه مرودشت جلسه را ترک کرد.

ابوذر کاظمی و اسماعیل استواری اعضای شورای اسلامی شهر مرودشت ساعت ۱۱:۱۵ در مراسم تودیع و معارفه و شورای اداری حضور یافتند.

زارعی نژاد در خصوص تحصیلات شهردار منتخب، ابتدا گفت وی دانشجوی دکترای عمران گرایش زلزله است و بلافاصله با عذرخواهی عنوان کرد: " فکر می کنم گرایش سازه باشد"