به گزارش سایت خبری مرودشت نا، طی سالهای اخیر بارها اعلام شده بحران آب، فارس را تهدید می کند و در نتیجه کم ابی های اخیر ایجاد فرونشستهای گسترده زمین در دشتهای مرودشت و کامفیروز امنیت زیستی و غذایی میلیونها نفر از شهروندان استان را مورد تهدید قرار داده است. با این وجود در سایه عدم مدیریت منابع آبی به ویژه در حوزه کشاورزی نه تنها از شتاب خشکسالی و اثرات ناخوشایند آن کاسته نشده بلکه انجام اقداماتی چون عدم اجرای طرح نکاشت برای جلوگیری از تداوم کشت برنج در این استان وضعیت ابی منطقه را بحرانی تر کرده است!

وضعیتی که طی روزهای گذشته صدای اعتراض برخی نمایندگان مردم استان در مجلس را برای چندمین بار در آوردعلی اکبری نماینده مردم شیراز با انتقاد از عدم استفاده بهینه از منابع آبی استان در صنعت کشاورزی تداوم کشت برنج در استان فارس را غیرمنطقی و بدون توجیه اعلام کرد و افزود: طبق قانون کشت برنج درمناطق کم آب ممنوع است و به منظور حفظ ذخایر آبی باقی مانده نباید برای اهداف کوتاه مدت کشت برنج را جایگزین برنامه‌های بلند مدت کرد.

 

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید بر اینکه برای حفاظت از منابع آبی استان فارس باید برای محصولی پرآبی چون برنج طرح نکاشت اجرایی شود ادامه داد: وزارت کشاورزی با ابلاغ بخشنامه های خواستار توقف کشت برنج در استان فارس شده است با این وجود کشاورزان برخلاف تاکیدات وزارت کشاورزی در فارس محصول پر آب برنج را به زیر کشت بردند!

نکاشت، طرحی که رنگ اجرا ندید!

از آنجا که با توجه به نیاز آبی ۸ هزار لیتر برای کشت هر کیلوگرم برنج در فارس بیش از ۵۷۰ میلیارد لیتر از منابع آبی استان صرف کشت این محصول می‌ شود اجرای طرح نکاشت برنج در مناطقی چون کامفیروز ، فیروزآباد، کوار، ممسنی، رستم، سپیدان، شیراز، استهبان، جهرم که قطب تولید برنج استان محسوب می شود در دستور کار جهاد کشاورزی این استان قرار گرفت تا با اجرای موقت این برنامه در یک دوره پنج ساله، از تشدید چالش کم آبی و خشکسالی و فرونشست زمین در استان پیشگیری شود. اما پس از گذشت ۴ سال از تصویب این طرح نه تنها از کاشت این محصول آب بر در استان ممانعت نشده بلکه مساحت قابل توجهی از زمین های استان به ویژه در منطقه کامفیروز( بیش از ۲۶ هزار هکتار) زیر کشت غیرقانونی برنج رفته است! وضعیتی که به قیمت خشکی تالاب ها و از بین رفتن کامل منابع آبی زیرزمینی تمام می شود.

کشاورزان زیر بار نمی روند!

اجرای قانون نکاشت برنج در مناطق کم آب کشور اگرچه طرحی کارگشا برای مقابله با بحران کم آبی استانها به نظر می رسد اما ثمر بخشی آن در گرو نظارت دقیق بر اجرا و البته توجه به ملاحظات و بررسی های دقیق تر است. در کنارعدم نظارت مسئولان جهاد کشاورزی بر پیاده سازی این طرح ، بی توجهی به کشت جایگزین، الگوی مصرف و البته سود اقتصادی و معیشت کشاورزان نیز عامل مهمی برای بی نتیجه ماندن این قانون است.

برنج کاری در فارس به ویژه در منطقه کامفیروز شغل ابا و اجدادی محسوب می شود که کشاورزان را طی چند دهه به خود مشغول کرده و برنجکاران جز کشت برنج چاره ای پیش پای خود نمی بینند. ضمن اینکه برای اصلاح الگو و یا کشت جایگزین هم اموزش و اطلاعاتی دریافت نکرده اند و معتقدند کاری غیر از برنجکاری بلد نیستند!

از طرفی به گفته برخی از کارشناسان هر هکتار شالی، ۳۰۰ میلیون ریال درآمد را به جیب کشاورزان سرازیر می کند، در آمدی که دولت توانایی تامین آن به منظور ترغیب کشاورزان به اجرای طرح نکاشت را ندارد. این در شرایطی است که طبق گزارشات اداره کل جهادکشاورزی فارس برای طرح نکاشت برنج مبلغ چهار هزار میلیارد ریال بودجه نیاز است که با توجه به منابع درامدی محدود دولت تامین این رقم برای هیچ استانی امکانپذیر نیست.

لازم به ذکر است به رغم اینکه دولت برای برخی استانهای کشور مبالغی برای پرداخت هزینه نکاشت تعیین کرده تاکنون هیچ مبلغی به این منظور به استان فارس پرداخت نشده است.