»»

آدرس کانال مرودشت
اینستای سایت
مرودشت نا در آپارات
پاتوق فعالان فضای مجازی
وبلاگ
عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

حجت الاسلام و المسلمین محسن زارعی: چگونه ممکن است خداوند از ما دور باشد؟

۳۰ فروردين ۱۳۹۵ - ۰:۲۱:۱۰ کد مطلب: 3780

خداوند در آیه 186 بقره هفت مرتبه به ذات پاک خود اشاره کرده و هفت بار به بندگان، و از این راه نهایت پیوستگی، قرب، ارتباط و محبت خود را نسبت به آنان مجسم ساخته است

حجت الاسلام و المسلمین محسن زارعی: چگونه ممکن است خداوند از ما دور باشد؟

به گزارش سرویس مذهبی سایت خبری مرودشت نا، حجت السلام و المسلمین محسن زارعی، ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رجب و میلاد با سعادت مولای متقیان امیرالمومنین علی(ع) بیان داشت: از مسئول محترم سایت مرودشت نا که مانند همیشه توجه ویژه ای به مسائل دینی و مذهبی دارند تشکر فراوان دارم.

این کارشناس مذهبی که قرار است چند جلسه ای در خصوص نماز مطالبی را ارائه کند، بیان داشت: قبل از اینکه وارد مبحث نماز شوم چند جلسه را در مورد مساله عبادت و دعا صحبت می کنم تا فضای بحث آماده نماز گردد.

حجت الاسلام و المسلمین زارعی بیان داشت: یکی از آیات مناسب بحث عبادت آیه 186سوره بقره است که میفرماید:

وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ ۖ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ ۖ فَلْيَسْتَجِيبُوا لِي وَلْيُؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ

و هنگامى که بندگان من، از تو درباره من سؤال کنند،بگو: من نزدیکم. دعاى دعاکننده را، به هنگامى که مرا مى خواند، پاسخ مى گویم. پس باید دعوت مرا بپذیرند، و به من ایمان بیاورند، تا راه یابند و به مقصد برسندسوره بقره آیه 186 .

وی افزود: شان نزول آن این است که شخصی از پیامبر پرسید: آیا خدای ما نزدیک است تا آهسته با او مناجات کنیم؟ یا دور است تا با صدای بلند او را بخوانیم؟ آیه فوق نازل شد و به آنها پاسخ داد که خدا به بندگانش نزدیک است.

سلاحی قوی و قدرتمند و پیشرفته به نام دعا و نیایش:

وی بیان داشت: از آنجا که یکی از وسایل ارتباط بندگان با خدا مساله دعا و نیایش است، این آیه روی سخن را به سوی پیامبر کرده و میفرماید: هنگامی که بندگانش از تو درباره من سوال کنند بگو من نزدیکم)وَ إِذا سَأَلَکَ عِبادی عَنِّی فَإِنِّی قَریب)

نزدیکتر از آنچه تصور کنید، نزدیک تر از شما به خودتان، و نزدیک تر از شریان گردن هایتان، چنان که در جای دیگر میفرماید: ما از رگ گردن به شما نزدیک تریم)وَ نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَیْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِیْدِ(

آنگاه اضافه میکند من دعای دعا کننده را به هنگامی که مرا بخواند اجابت میکنم(أُجیبُ دَعْوَةَ الدّاعِ إِذا دَعانِ (بنابر این باید بندگان من دعوت مرا بپذیرند)فَلْیَسْتَجیبُوا لی)و به من ایمان آورند ( وَ لْیُؤْمِنُوا بی (باشد که راه خود را پیدا کنند و به مقصد برسند( لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ(

وی ادامه داد: جالب اینکه در این آیه کوتاه خداوند هفت مرتبه به ذات پاک خود اشاره کرده و هفت بار به بندگان، و از این راه نهایت پیوستگی، قرب، ارتباط و محبت خود را نسبت به آنان مجسم ساخته است.

وی افزود: عبدالله بن سنان میگوید از امام صادق)ع (شنیدم میفرمود: زیاد دعا کنید زیرا دعا کلید بخشش خداوند و وسیله رسیدن به هر حاجت است، نعمت ها و رحمت هایی نزد پروردگار است که جز با دعا نمیتوان به آن رسید و بدان هر در را که بکوبی عاقبت گشوده خواهد شد. اصول کافی جلد 2صفحه 470

زارعی اظهار داشت: آری عزیزان،او به ما نزدیک است، چگونه ممکن است از ما دور باشد در حالی که میان ما و قلب ما جای اوست)وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللّهَ یَحُولُ بَیْنَ الْمَرْءِ وَ قَلْبِه(.

وی افزود: دوستان و همراهان گرامی، آیه ای که خدمتتان عرض کردم یکی از آیات زیبا و پر مفهوم قرآن است که هم نهایت مهربانی و نزدیکی خداوند را می رساند و هم راه صحیح و درست رسیدن به سعادت را.

این آیه نکات و مفاهیم قابل تامل زیادی دارد که انشاالله هفته آینده خدمتتان عرض میکنم تا جلسه اول زیاد خارج از حوصله و وقت گیر نباشد.
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرودشت نا در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
نام

ایمیل شما
نظــر


آخرین عناوین

آرشیو

پربازدیدترین

آرشیو