»»

آدرس کانال مرودشت
اینستای سایت
مرودشت نا در آپارات
پاتوق فعالان فضای مجازی
وبلاگ
عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

حذف طیب نیا به خاطر بیماری قلبی یا اختلافاتش با دولت؟

۲۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۵:۲۹ کد مطلب: 6229

بسیاری از افرادی که در طول این سال ها پیگیر مسائل اقتصادی بودند حذف طیب نیا به علت بیماری را قبول نکرده و اختلافات برخی از عناصر دولت و فشارهای صورت گرفته را عامل کنار گذاشتن طیب نیا می دانند.

حذف طیب نیا به خاطر بیماری قلبی یا اختلافاتش با دولت؟

به گزارش سایت خبری مرودشت نا، اکبر ترکان در برنامه تلوزیونی شبکه افق در حالی علت حذف علی طیب نیا از کابینه را بیماری قلبی وی عنوان کرد که بسیاری از افراد که در طول این سال ها پیگیر مسائل اقتصادی بودند این علت را قبول نکرده و اختلافات برخی از عناصر دولت و فشارهای صورت گرفته را عامل کنار گذاشتن طیب نیا می دانند.

اختلاف طیب نیا با تیم اقتصادی رئیس جمهور قبل از انتخابات سال 92 و پیروزی دکتر روحانی بوده است، زمانی که اطرافیان روحانی در مجمع تشخیص مصلحت به نظریه های نئوکلاسیکی و بازار آزاد متمایل شدند و طیب نیا بیشتر به نهادگرایی علاقه نشان داد.

علی طیب نیا یکی از نخبگان دانشگاهی رشته اقتصاد بود که نخست به عنوان مشاور اقتصادی دکتر عارف در برنامه تلوبزیونی مقابل محمد باقر نوبخت قرار گرفت و مناظره کرد، آن زمان طیب نیا خودش هم فکر نمی کرد که در دولت روحانی سکان دار یکی از وزارت خانه ها شود.

پس از پیروزی دکتر روحانی در انتخابات سال 92 علی طیب نیا به عنوان گزینه وزارت اقتصاد و دارایی و نماینده اصلاح طلبان در دولت معرفی شد، این انتخاب از همان ابتدا هم خوشاینده عده ای از مشاوران اقتصادی رئیس جمهور مانند نوبخت، نهاوندیان و نیلی نبود، اما یکی از وزرایی که بیشتری رای اعتماد را از نمایندگان مجلس گرفت، طیب نیا بود و همین امر نیز برای مدتی دهان مخالفانش را بست.

طیب نیا با وجود کنترل بعضی از حوزه ها موفقیت چندانی در عرصه اقتصاد حاصل نشد و دولت را مجبور به اصلاح تیم اقتصادی خود کرد.

اختلافات وی با رئیس جمهور تقریباً از سال دوم دولت آغاز شد و با نامه رسمی که سه وزیر مطرح خطاب به رئیس جمهور نوشتند و در آن از ادامه وضعیت اقتصادی کشور ابراز نگرانی کرده بودند علنی شد و تا پایان دولت یازدهم این اختلافات محسوس بود.

اختلاف ریشه داری که بین تیم مشاوران روحانی هم چون نهاوندیان، ترکان، نوبخت و نیلی با علی طیب نیا بر سر مسائل کلان اقتصادی و اختیارات درخواستی وی در نهایت منجر به پیاده شدن او از قطار اعتدال شد.

علت حذف طیب نیا به دلیل بیماری قلبی در حال مطرح می شود که به گفته محمدعلی نجفی تعداد زیادی از مسئولین مشکل قلبی دارند و میانگین سنی بالای اعضای دولت داد برخی از اصلاح طلبان را هم درآورده تا جایی که دبیر کل حزب مردمی اصلاحات اعلام می کند؛ دولت باید مدرسه پیرمردها را تعطیل کند و از این افراد در کمال ااحترام در اتاق های فکر استفاده کند. در دولت یازدهم برخی از وزرا به دلایل مختلف در بیمارستان ها بستری شده و یکی از آن ها نیز در اوایل دولت با تخت جا به جا می شد که همین امر هم واکنش هایی را در پی داشت.

حسین مقصودی نماینده مردم سبزوار در مجلس نیز از کسانی است که تشکیل باندهای قدرت برای سهم خواهی از دولت را عامل کنار گذاشتن طیب نیا می داند.

به نظر می رسد هرکس دیگری هم که برای وزارت اقتصاد پیشنهاد شود و رای اعتماد بگیرد، باز در صورت هماهنگ نبودن با مشاوران رئیس جمهور نمی تواند موفق باشد و ظاهرا این مشاوران رئیس جمهور هستند که سکان داران اقتصاد کشور هستند.
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرودشت نا در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
نام

ایمیل شما
نظــر


آخرین عناوین

آرشیو

پربازدیدترین

آرشیو