»»

آدرس کانال مرودشت
اینستای سایت
مرودشت نا در آپارات
پاتوق فعالان فضای مجازی
وبلاگ
عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال
یادداشت/مسعود احمدی

سهم معلولان از فضاسازی های شهری، تقریبا هیچ!

۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۵:۲۴ کد مطلب: 6480

معلولان و جانبازان بیش از افرادی که ازلحاظ جسمانی سالم هستند نیاز به توجه و مراقبت دارند بنابراین می‌بایست تدابیری در خصوص اعاده حقوق ازدست‌رفته این شهروندان در نظر گرفته شود.

سهم معلولان از فضاسازی های شهری، تقریبا هیچ!

به گزارش سایت خبری مرودشت نا، معلولان و جانبازان یکی از اقشار آسیب‌پذیر جامعه هستند و باوجود جمعیت قابل‌توجه در کشور، به دلیل عدم توجه شهروندان و مسئولین شهری در بسیاری موارد، از کمترین حقوق شهروندی خود محروم مانده‌اند.

مسعود احمدی نویسنده مرودشتی

یکی از حداقل حقوق شهروندی، تردد آسان و راحت در اماکن عمومی و در سطح شهر است.

در بند ۹ ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص سیاست‌های کلی نظام برای ترویج و تحکیم فرهنگ ایثار و جهاد و ساماندهی امور ایثارگران (۲۹/۲/۱۳۸۹) آمده است:

بند ۹ _مناسب‌سازی بناها و مراکز خدمات عمومی، معابر شهری، مراکز اداری، تفریحی، ورزشی و وسایط نقلیه عمومی با وضعیت جسمی جانبازان و ناتوانی‌های جسمی و حرکتی منطبق بر معیارهای مطلوب.

همچنین در سیاست‌های کلی ابلاغی توسط مقام معظم رهبری در بخش شهرسازی (مصوب ۱۳۸۱/۷/۲۷ ابلاغی ۸۹/۱۱/۲۹) در بند ۱۱، رعایت نیاز و آسایش جانبازان و معلولان در طراحی فضاهای شهری و اماکن عمومی،  معلولین و جانبازان مورد اهمیت واقع‌شده‌اند.

 

اهمیت به فضاهای شهری، ویژه معلولین و جانبازان در مقررات و قوانین مربوطه به‌تفصیل بیان‌شده لکن در عمل نه‌تنها این قوانین اجرایی نشده بلکه به ورطه فراموشی نیز سپرده‌شده است.

 

پارک ملت یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های شهر مرودشت در ابتدای ورودی شهر واقع‌شده است و علی‌رغم داشتن رمپ‌ها در ورودی این پارک، مسیرها مسدود شده‌اند و حتی موانعی به‌دوراز مقیاس انسانی جانمایی شده است.

 

گذشته از این فضا،  مسطح نبودن مسیرهای عبوری در کوچه و خیابان‌های شهر، عدم وجود مسیرهای ویژه، عدم مناسب‌سازی فضاهای شهری و ... از دیگر معضلات شهرسازی این دیار است.

 

گرچه نظام شهرسازی مرودشت دارای مشکلات متعددی است فلذا این گروه از شهروندان بیش از افرادی که ازلحاظ جسمانی سالم هستند نیاز به توجه و مراقبت دارند بنابراین می‌بایست تدابیری در خصوص اعاده حقوق ازدست‌رفته این شهروندان در نظر گرفته شود.

باشد که در راستای افزایش کیفیت زندگی این قشر از جامعه مدیران سیاسی شهر اقداماتی درخور اتخاذ نمایند.

نویسنده: مسعود احمدی

 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرودشت نا در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
نام

ایمیل شما
نظــر


آخرین عناوین

آرشیو

پربازدیدترین

آرشیو