»»

آدرس کانال مرودشت
اینستای سایت
مرودشت نا در آپارات
پاتوق فعالان فضای مجازی
وبلاگ
عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

چند ماه مردم مقابل مجلس تظاهرات آرام داشتند، هیچ کدام از مسئولان توجهی به آنها نکرد!/ حصری که باید بشکند، حصر مستضعفین توسط جریان اشرافیت است

۱۸ دي ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۵:۴۶ کد مطلب: 7078

ده نمکی گفت: 9 هزار میلیارد پول صندوق بازنشستگی متعلق به همین مردمی که در خیابان‌ها فریاد می‌زنند توسط کسانی خورده شد که دارد در شبکه‌های سینمایی و... خرج می‌شود و اسپانسر برخی فیلمهاست و حالا همین هنرمندان از حقوق مردم گرسنه صحبت می کنند؟!

به گزارش سایت خبری مرودشت نا، برنامه گفتگومحور و چالشی ثریا به مناسبت برگزاری هشتمین جشنواره مردمی عمار با موضوع «جشنواره عمار، در خط مقدم عدالتخواهی و پیگیری مطالبات مردم» و «بررسی گلایه‌ها، اعتراضات و اغتشاشات اخیر کشور» در 13 دی ماه سال 1396 روی آنتن شبکه یک سیما رفت. این برنامه با حضور چند تن از مستندسازان شرکت‌کننده در جشنواره عمار به معرفی هنرمندان انقلابی عرصه فیلمسازی پرداخت. صحبت‌های صریح چهره نام‌‌آشنای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در باره اعتراضات اخیر از دیگر بخش‌های چالشی و بحث‌برانگیز این برنامه بود.   

 

به گزارش رجانیوز، مسعود ده‌نمکی تهیه‌کننده و کارگردان سینما، مستندساز، از داوران پیشین جشنواره عمار، روزنامه‌نگار و نویسنده یکی از مهمانان این برنامه بود که با کلام صریح خود در خصوص وقایع اخیر به نکات قابل تأملی اشاره کرد. مسعود کارگر کارگردان مستند «تلکه»، محمد دلاوری راوی مستند «کارخانه جهان»، میلاد میرزاباقری کارگردان مستند «زمستان یورت»، سید محمدعلی صدری‌نیا کارگردان مستند «قائم‌مقام»، مجری برنامه «به اضافه مستند»، مجری جشنواره عمار و کارگردان مجموعه طنز سیاسی و انتقادی «دکتر سلام» از دیگر از مهمانان این هفته ثریا و محسن مقصودی مجری کارشناس و داریوش چیوایی مجری دوم این برنامه بودند.

 

در ابتدای برنامه پیش از ورود به گفتگو، دقایقی از مستند 49 دقیقه‌ای «تلکه» راجع به رشوه و فساد در بخشهایی از سیستم اداری شهرداری‌ها، دولت و قوه قضائیه در حوزه مجوزهای مربوط به ساختمان سازی پخش شد. این اثر به همت مؤسسه نجوای زلال هنر تولید شده است. گفتگوهای بی‌پرده و صریح از روند فساد سیستمی در ادارات و بعضاً فیلم‌های مخفی گرفته شده با دوربین موبایل از ویژگی‌هایی است که بر جذابیت مستند افزوده است.

 

مقصودی در آغاز گفتگو خاطرنشان کرد: بارها در برنامه ثریا و مستندهایمان به مطالبات به‌حق مردم پرداختیم، اما متأسفانه صدای مردم به گوش مسئولین نرسید. با وجودی که وقایع اخیر نشان دادند مردم پیگیر مطالبات به‌حقشان هستند، ولی در کمال تأسف جریان اشرافی‌گری و استکبار از این اعتراضات سوء استفاده کرد و منجر به فتنه‌ای به نام مستضعفین و به کام مستکبرین و جریان اشرافییت شد و البته این غائله و آشوبهای خیابانی در کمتر از یک هفته با حضور به موقع همین مردم گله‌مند ختم به خیر شد و دشمنان در سوئ استفاده ناکام ماندند.

 

 

مقصودی: آرام شدن اوضاع مسئولین را از توجه و پیگیری مجدانه به ریشه‌های اصلی گلایه‌های مردم خصوصاً اقتصادی غافل نسازد

وی تأکید کرد: آرام شدن اوضاع مسئولین را از توجه و پیگیری مجدانه به ریشه‌های اصلی گلایه‌های مردم خصوصاً مسائل اقتصادی غافل نسازد. همچنین باید با عده معدودی که تحت تأثیر تحریکات و نفوذ دشمن اغتشاش و اموال عمومی را تخریب کردند برخورد جدی شود.

مجری ثریا در ادامه یادآور شد: هنرمندان انقلاب اسلامی در پیگیری مطالبات مردم در خط مقدم بودند.       

 

ده‌نمکی با اشاره به صحبت‌های یکی از مسئولین مبنی بر پایان یافتن وقایع اخیر گفت: به نظر من مسئولینمان نباید این‌گونه غافلگیر می‌شدند، چون قابل پیش‌بینی بود.

 

ده‌نمکی: سه گروه در اتفاقات اخیر سهیم بودند

وی سه گروه را در شکل‌گیری اتفاقات اخیر سهیم دانست و در مورد گروه اول توضیح داد: اولین گروه دشمن است که برنامه‌ریزی، ساختارسازی و شبکه‌سازی کرده و نیرو آورده و مستقر کرده است. از یک طرف انباشتی از مطالبات ایجاد شد و دشمن هم منتظر جرقه بود که سوار بر موج شود و کارش را پیش ببرد که موفق هم شد و توانست مسیر اعتراضات را از جهت اصلی‌اش منحرف سازد.  

 

ده‌نمکی: مسئولین ما در پر و بال دادن به دشمن، امتیاز دادن به او و زمین دشمن را فراهم کردن کم تقصیر نداشته‌اند

این کارگردان سینما تبیین کرد: در این قضیه که دشمن دارد حرف اول را می‌زند پرداختن به جنبه‌های دیگر آن به‌نوعی دشمن شاد کردن است. نقد درون گفتمانی باید به‌طور کارشناسی در جاهای دیگر انجام شود که چه بسا امکان رسانه‌ای شدن آن وجود نداشته باشد، اما مسئولین ما در پر و بال دادن به دشمن، امتیاز دادن به او و زمین دشمن را فراهم کردن کم تقصیر نداشته‌اند.

 

مقصودی در خصوص گفته ده‌نمکی گفت: مسئولینی که کم‌کاری و رانت‌خواری کرده‌اند دشمن را یاری رسانده‌اند.

 

ده‌نمکی در تأیید و تکمله اشاره مقصودی در باره گروه دوم سهیم در وقایع اخیر مطرح ساخت: بخش دوم متهمان فتنه جدید و اغتشاشات اخیر مسئولین هستند که باید در مورد زمینه‌های شکل‌گیری و علت‌های غافلگیری و گوش ندادن به صداها پاسخگو باشند.

 

وی گروه سوم را که باید خودش را نقد کند مردم و عدالتخواهان دانست و افزود: مردم اعتراضات به‌حقی داشتند که در چند دهه گذشته به انحای مختلف آن را نشان داده‌اند، از اختلاس 123 میلیاردی دوران فاضل خداداد و رفیق‌دوست گرفته تا اختلاس‌های 12 هزار میلیاردی اخیر بانک‌ها، مؤسسات و صندوق بازنشستگی.

 

ده‌نمکی: نتیجه عملی نبود گوش شنوا به داد مردم پرخاش است

وی در ادامه گفت: نتیجه عملی، نبود گوش شنوا به داد مردم، پرخاش است. نمونه‌اش پرخاش مردم در دیدار رئیس‌جمهور با داغدیدگان معدن زغال‌سنگ زمستان یورت آزادشهر استان گلستان بود.

 

این مستندساز با بیان اینکه هر کس این‌گونه مباحث را جناحی کند به عدالتخواهی خیانت کرده است، تصریح کرد: چه می‌خواهد طرف چپ باشد و چه راست. کسی که دولت فعلی را می‌زند ـ که زمینه‌هایش هم فراهم هست ـ به عدالتخواهی ضربه می‌زند و در پی مقاصد خودش است. همچنین کسانی که فرافکنی می‌کنند و می‌گویند این مسائل انباشت دهه‌های قبل است، باید از آنها پرسید دهه‌های قبل چه کسانی سر کار بودند؟ مگر غیر از خودتان بودید حالا با هر عنوانی، چون همگی در هم تنیده شده‌اید.  

 

 

ده‌نمکی: همه کسانی که در جمهوری اسلامی بدهکار بودند و مسئولیت داشتند، الان در موضع طلبکاری قرار گرفته‌اند

این روزنامه‌نگار اظهار کرد: همه کسانی که در جمهوری اسلامی بدهکار بودند و مسئولیت داشتند، الان در موضع طلبکاری قرار گرفته‌اند و می‌پرسند چرا. حرف‌هایی که در مناظره‌های انتخاباتی زده شد، زیر پا کشیدن‌ها و مچ‌گیری‌ها از یکدیگر چه چپ و چه راست، مردم را به جای دیگری رسانده است. دشمن هم موج‌سواری‌اش را کرد.

 

چند ماه مردم مقابل مجلس تظاهرات آرام داشتند، هیچ کدام از مسئولان توجهی به آنها نکرد!

 

وی شرح داد: مردم در چند دهه اخیر نظرشان را در انتخابات اعمال کرده‌اند، اما وقتی می‌بینند هر جناحی که بالا می‌آید هیچ تغییری در وضعیتشان ایجاد نمی‌کند به کف خیابان می‌آیند. سه چهار ماهی جلوی مجلس کفن‌پوش و مؤدب اعتراضش را اعلام می‌کند، اما هیچ مسئولی توجهی نمی‌کند.

 

این تهیه‌کننده سینما بیان کرد: اگر معترض بلد نباشد فریاد بزند دشمن سوء استفاده می‌کند. مردم از انتخاب به اعتراض رسیده‌اند، اما فرهنگ اعتراض و اینکه چگونه اعتراض کنیم تا دیگران سوء استفاده نکنند مقوله‌ای است که باید راجع به آن بحث کرد.

 

در ادامه مسعود کارگر در خصوص هدف از ساخت مستند «تلکه» گفت: گاهی مستندساز موضوعی را برای مخاطب برجسته می‌کند که بیننده از آن غفلت کرده است، اما مخاطب با برخی موضوعات دائماً سر و کار دارد. در مورد رشوه متوجه شدم قضیه به‌قدری همه‌گیر است و همه می‌دانند که به این فکر افتادم چرا حالا که همه می‌دانند رسانه ملی نداند!

 

وی در ادامه اضافه کرد: به اداراتی همچون ثبت، مالیات و شهرداری سر زدم و دیدم رشوه همه جا شایع است. در این باره سعی کردم جناحی برخورد نکنم، یعنی هم سراغ اداره ثبت رفتم که زیر نظر قوه قضائیه است، هم مالیات که زیر نظر دولت است و هم شهرداری‌. دریافتم چون سیستم مریض است آدم‌ها این مریضی را همه جا با خودشان می‌برند.  

 

کارگر: ادارات برای رشوه، ساز و کار تعریف کرده‌اند

وی شرح داد: این مستند راجع به ساختمان‌سازی است. ساختمان‌سازی با ادارات متعددی ارتباط دارد و همه دست‌اندرکاران آن اذعان دارند برای اینکه کارشان نخوابد و چند صد میلیون ضرر نکنند مجبورند رشوه بدهند و حتی ادارات برای رشوه ساز و کار تعریف کرده‌اند.  

 

ده‌نمکی در تکمیل گفته کارگر افزود: متأسفانه باید برای احقاق حق خودمان هم رشوه بدهیم. مسئولین یک طرف این ماجرا هستند، مگر می‌شود مسئولی متوجه نشود زیردستش چه می‌کند. رشوه یک امر سازمان‌یافته در دستگاه‌های مختلف است و این‌طور نیست یک کارمند آن را بگیرد و در جیبش بگذارد، بلکه آن را بین چند نفر تقسیم می‌کنند و همدیگر را لو نمی‌دهند.

 

مقصودی اذعان کرد: نمی‌شود گفت بخش اعظم، اما بخش‌های زیادی از سیستم اداری ما در لایه‌های مختلف دچار فساد اداری است. مسئولین سالم هم داریم.

 

ده‌نمکی: رشوه فقط منحصر به فساد اداری نیست، بلکه در جامعه اثر وضعی می‌گذارد

ده‌نمکی در واکنش به گفته مقصودی اعلام کرد: درد اینجاست که می‌گوییم مسئولین سالم هم داریم، در حالی که روزی باید می‌گفتیم دزد هم ممکن است باشد. افرادی را داریم که بعد از 30 سال خدمت در دوران بازنشستگی خانه‌ای ندارند و بدترین فشارها را تحمل می‌کنند. مردم درگیر یک اپیدمی شده‌اند.

 

وی افزود: رشوه فقط منحصر به فساد اداری نیست، بلکه در جامعه اثر وضعی می‌گذارد. نسلی که با پول حرام رشد می‌کند قرآن و مسجد آتش می‌زند و آدم می‌کشد. به‌نوعی نسل اشراف‌زاده‌ها، آقازاده‌ها و حرام‌زاده‌ها با هم تلفیق می‌شوند.

 

مقصودی در خصوص گفته‌های ده‌نمکی یادآور شد: چقدر جای سريال‌هایی مثل سريال سوریه‌ای «مدیرکل» خالی است.

 

ده‌نمکی: اولین مجازات رشوه اخراج کارمند رشوه‌گیر باشد

ده‌نمکی در تأیید صحبت مقصودی مطرح کرد: ما در جمهوری اسلامی میتی‌کمان یا دستگاه‌های نظارتی مخفی نداریم. اولین مجازات رشوه اخراج کارمند رشوه‌گیر باشد. با عزل چنین افرادی راه برای سر کار رفتن عده زیادی از بیکاران جویای کار هم باز می‌شود.

 

کارگر در خصوص همه‌گیر بودن رشوه در ادارات اذعان کرد: روز اولی که به اداره ثبت رفتم دوربین به دست داشتم و هیچ نیازی به گشتن نبود. بعد از مدت کوتاهی نام فرد رشوه‌گیر و شماره تلفنش را به من دادند.

مقصودی در خصوص «تلکه» به جنبه‌های خوش‌ساخت بودن آن از نظر فنی اشاره کرد و گفت: در بخش‌هایی از این مستند کل داستان از ابتدا تا انتها روایت و حتی با رشوه‌گیر در ماشین صحبت می‌شود که از ویژگی‌های برجسته اثر است.

 

ده‌نمکی: به علت بی‌توجهی مسئولین علاوه بر نقد در مستندها به چاره‌اندیشی نیز پرداخته شود

ده‌نمکی خاطرنشان کرد: مستند همچون آینه‌ای است که با نور انداختن به زوایای تاریک موضوع فقط به نقد آن می‌پردازد و الزاماً چاره‌اندیشی نمی‌کند. اینجاست که مسئولین باید با دیدن این‌گونه مستندها به ریشه‌های قضیه بپردازند و چاره‌ بیندیشند، اما با توجه به اینکه مسئولین به این مهم نمی‌پردازند در مستندهای بعدی حتماً از زاویه چاره‌اندیشی هم باید وارد شد.

در ادامه برنامه دقایقی از مستند «کارخانه جهان» کاری از مؤسسه آرمان‌مدیا پخش شد. آمارهای تکان‌دهنده و مقایسه وضعیت اقتصادی ایران و چین از برجستگی‌های این اثر است.   


آمارهای تکان‌دهنده در مستند «کارخانه جهان» راجع به مقایسه وضعیت اقتصادی ایران و چین از بخش‌های جالب توجه این برنامه بود.

 

در بخشهایی از این مستند آمده است: چین دومین اقتصاد جهان پس از ایالات متحده و دارای 16 هزار تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی است. بسیاری از اندیشمندان پیش‌بینی می‌کنند ابرقدرت آینده جهان می‌تواند چین باشد. رتبه ایرانِ 80 میلیون نفری در بیکاری با نرخ 11.3 درصد بیکار 125 و چینِ 1 میلیارد و 375 میلیون نفری با نرخ 3.4 درصد بیکار 34 است. یکی از ویژگی‌های قانون کار چین این است که پایه حقوق کارگر در همه نقاط این کشور یکسان نیست. چینی‌ها با توجه به دوری و نزدیکی به شهرهای بزرگ 33 نوع پایه حقوق تعریف کرده‌اند که هم به عدالت نزدیک‌تر باشد و هم صاحبان صنایع را تشویق کند در سراسر چین پراکنده شوند. در حالی که در کشوری مانند ایران کارگری که اطراف شهرهای بزرگ کار می‌کند پایه حقوقش برابر کارگری در روستایی دورافتاده است.

 

دلاوری در خصوص روند ساخت «کارخانه جهان» اظهار کرد: دو سال پیش برای ساخت این مستند به چین رفتیم که یک سالی هم از پخش آن می‌گذرد. این مستند از شبکه مستند سیما هم پخش شد.

 

 

دلاوری: هر کارمند چینی به محض ارتکاب اولین خطا بی‌رحمانه اخراج می‌شود/ حزب به‌شدت در مورد فرد متخلف بی‌رحم است

وی با بیان اینکه چینی‌ها تا سال 1979 (1357) ـ که سال تحول چین است ـ در فساد کامل اداری، جنگ تریاک و مرگ فراگیر و گسترده بر اثر فقر غوطه‌ور بودند، در پاسخ به پرسش ده‌نمکی که «آیا در چین هم رشوه هست؟» توضیح داد: هر کارمند این کشور بر سینه‌اش شماره‌ای دارد که به محض ارتکاب اولین خطا بی‌رحمانه اخراج می‌شود و هیچ‌گونه قوانین حمایتی و انسان‌دوستانه به کمکش نمی‌آیند و حزب به‌شدت در مورد فرد متخلف بی‌رحم است.

 

 

در ادامه برنامه چیوایی مجری دیگر ثریا به پویشی با عنوان «مسئولین به میان مردم بروید» که توسط عده‌ای از دانشگاهیان پیگیری می‌شود، اشاره کرد و یادآور شد: آنها طی نامه‌ای از مسئولین در سطوح مختلف کشور دعوت کرده‌اند بین مردم حضور یابند و از نزدیک پاسخگوی مطالبات مردم باشند، که تاکنون حدود هزار نفر از دانشگاهیان این نامه را امضا کرده‌اند.  

 

مجری دوم ثریا به حادثه تلخ و تأسف‌بار آتش زدن پرچم جمهوری اسلامی ایران توسط آشوبگران اشاره کرد.

وی گفت: خیلی‌ها با پیامک‌هایشان از صحبت‌های ده‌نمکی حمایت کردند و گفتند حرف دل ماست.

 

مقصودی: قطعاً جریانی که در جایی پرچم جمهوری اسلامی ایران را آتش می‌زند و در جای دیگر آن را پایین می‌کشد از مردم ایران نیست.

 

مقصودی در خصوص بی‌احترامی به پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران توضیح داد: در جایی آن را آتش زدند و جای دیگری پرچم مقدس ایران را پایین کشیدند. قطعاً جریانی که چنین کارهایی می‌کند از مردم ایران نیست. مردم با همه گلایه‌هایشان می‌دانند برای بالا بردن این پرچم خون‌های زیادی داده شده است و در این قضایا با کسی تعارف ندارند. نه صدام نه منافقین و نه آمریکا و اسرائیل در طول این سالها نتوانستند این پرچم را پایین بکشند، حالا چند نفر خودفروخته می خواهند کار آنها را انجام دهند که مردم به آنها تو دهنی زدند.

 

وی افزود: این جریان طراحی شده توسط دشمن که منتظر فرصت مناسبی بود با نامردی حق اعتراض را از مردم و مستضعفین گرفت. مردم با ورود این جریان نفوذی با هوشیاری و به‌سرعت خود را کنار کشیدند و آنها تنها ماندند. بیشترین ضربه به رمدم را همین جریان معاند و حمایت‌های عجیب و غریبی که از بیرون شد زده است. مسوولان آمریکا که مردم ایران را تحریم کرده اند و در فشار اقتصادی قرار داده اند حالا برای مردم ما دلسوزی می کنند!

 

ده‌نمکی در حمایت از «کارخانه جهان» گفت: کار جدید این مستند پرداختن به «چه باید کرد»هاست که زاویه نگاه تازه‌ای در مستندسازی است. اینکه چه اتفاقی افتاده است کشوری که ادعای دین ندارد و حتی خیلی‌هایشان اعتقاد دینی هم ندارند، به چنین جایگاهی در اقتصاد دنیا رسیده است و ما با این همه ادعا، مهر و تسبیح و حتی فرشمان را از آنجا وارد می‌کنیم.

 

دلاوری در خصوص فقر و گرسنگی مردم چین تا قبل از سال 1979 در این کشور مثال زد و مطرح کرد: فردی چینی می‌گفت پدرم از فرط گرسنگی پوست درخت می‌کَند و می‌خورد. با وجودی که چین الان یکی از قدرت‌های اقتصادی و سیاسی دنیاست، البته هنوز هم فقر دارد و منکر آن نیستیم.  

 

 

دلاوری: اقتصاد دانشی معین و برنامه‌ای راهبردی است

وی در ادامه یادآور شد: اینکه گفته می‌شود مسئولین بین مردم بیایند و برعکس، کاری است که در بسیاری از کشورهای فقیر امریکای لاتین هم انجام می‌شود و هیچ تغییری هم در وضع آن کشورها ایجاد نمی‌شود. اقتصاد دانشی معین و برنامه‌ای راهبردی است. در کشور ما پدیده‌ای به اسم مؤسسه مالی و اعتباری رشد کرده است و به‌جای اینکه نقش تعاونی را ایفا کند با استحاله شروع به جمع کردن پول کرده است.

 

راوی «کارخانه جهان» توضیح داد: الان مؤسسات مالی و اعتباری به‌قدری بزرگ و فراگیرند که تبدیل به سرطان شده‌اند. در این شرایط اگر هر روز هم مسئولین با مردم و مردم با مسئولین حرف بزنند هیچ تغییری در این وضعیت ایجاد نمی‌شود. برای تسکین درد مردم خوب است و در کوتاه‌مدت هم جواب می‌دهد.

 

دلاوری: با هر مسئولی مصاحبه می‌کنیم خودش بزرگ‌ترین منتقد است

وی تصریح کرد: بسیاری از مطالبه‌گری‌های ما دچار انحراف‌های جدی است و علمی نیست. سئوال اصلی‌ام این است که در این مملکت مسئول کیست؟ مشکلی که بارها با آن مواجه شده‌ام این است که با هر مسئولی مصاحبه می‌کنیم خودش بزرگ‌ترین منتقد است، در نقد از بقیه هم جلو می‌زند و همه چیز را از زیر بنا نقد عمیق می‌کند.

 

دلاوری شرح داد: میل به نقد در جریان مطالبه‌گر هم زیاد است و نقدهای متعددی به مسئولین داریم، اما خلاصه کلام این است که ای مسئول! نمی‌خواهیم زندگی‌ات را به اضعف مؤمنان برگردانی، می‌خواهیم که کار کنی. نمی‌گوییم مسئولی 2 الی 3 میلیون حقوق بگیرد، اما همان مسئول باید فکر کند کارگری با 1 میلیون و 200 هزار تومان چگونه می‌تواند زندگی کند.

 

وی به مقایسه وضعیت بیمه در چین و ایران پرداخت و توضیح داد: چین بیمه همگانی دارد و همه از امکانات بیمارستانی استفاده می‌کنند، اما در ایران انواع و اقسام بیمه‌ها را داریم که با عدالت همخوانی ندارد.                  

 

مقصودی: ضرورت ساده‌زیستی مسئولین شرط لازم هست، اما کافی نیست

مقصودی در واکنش به گفته‌های دلاوری گفت: ضرورت ساده‌زیستی مسئولین شرط لازم برای مدیریت هست، اما کافی نیست. علم و تدبیر هم قطعا لازم است. اما لازم است مسئول جامعه اسلامی درد مردم را بفهمد تا بتواند بهتر مدیریت کند. الان مسئولان ما درد مردم را از نزدیک لمس نمی‌کنند و با اکتفا به آمارهای گزینشی می‌گویند شرایط خوب است و چرا مردم اعتراض می‌کنند.

 

دلاوری در تکمله صحبت مقصودی بیان کرد: از اول انقلاب مدام گفته می‌شد مسئولین در حد اضعف مؤمنان زندگی کنند، الان می‌بینیم اکثرشان در منطقه یک تهران ساکن هستند. گویی این فرآیند مناسب اینها نبود و این لباس به تنشان بزرگ بود.

 

ده‌نمکی: ادامه روند ساختارسازی کپی ناقص لیبرال دموکراسی منجر به له شدن طبقه‌ای از مردم شده است

ده‌نمکی علت این امر را در عدم تعریف الگوی پیشرفت اسلامی ـ ایرانی و ساختارسازی بر اساس کپی ناقص الگوی توسعه لیبرال دموکراسی پس از جنگ و در دوره سازندگی دانست و گفت: ادامه آن روند منجر به له شدن طبقه‌ای از مردم و شکل‌گیری طبقه جدید 30، 40 درصدی با الگوها و سبک جدیدی از زندگی و مطالباتی در تضاد با خواسته‌های طبقه فرودست جامعه شده است.

 

ده‌نمکی: آقایان به‌جای خصوصی‌سازی اختصاصی‌سازی و به‌جای تقسیم بین مردم بین خود و بچه‌هایشان تقسیم کرده‌اند

وی در مورد خصوصی‌سازی در اقتصاد خاطرنشان ساخت: آقایان به‌جای خصوصی‌سازی اختصاصی‌سازی و به‌جای تقسیم بین مردم بین خود و بچه‌هایشان تقسیم کرده‌اند. حمایت از تولید داخلی با باز گذاشتن دروازه‌های کشور برای واردات منافات دارد. وقتی به اسم راه‌اندازی کارگاه‌های کوچک 10، 15 میلیون تومان به مردم می‌دهید که بیکاری را کم کنید و تولید را افزایش بدهید، طرف به‌جای هزینه در تولید با این پول سراغ دلالی می‌رود.

 

این مستندساز تصریح کرد: وقتی فرزندان مسئولین در دفاتر آن‌چنانی بالای شهر حواله‌های صادرات را واگذار می‌کنند، با گمرک و قاچاق مبارزه نمی‌کنند، چون خودشان درگیر قضیه هستند.

 

مقصودی افزود: درد ما اینجاست که چون به اقتصاد مقاومتی عمل نشد، این مشکلات به وجود آمدند.

 

دلاوری در پاسخ به این سئوال که «خبرنگاران و تیم‌های رسانه‌ای ما در کشورهای دیگر تا چه حد برای درس گرفتن پیگیر سوژه‌هایی در زمینه‌های اقتصادی و اخباری غیر از سیاسی و ورزشی بودند؟» تأکید کرد: قطعاً در این باره ظرفیت جدی وجود دارد. کما اینکه زمانی در خبر داخلی همه چیز معطوف به رویداد بود. به‌تدریج خبرنگارانی پا به عرصه گذاشتند که فرآیندمحور شدند و گزارش‌های مؤثری را تولید کردند.

 

وی شرح داد: دفاتر خارج از کشور نیازمند نوعی مدیریت و تفکر هستند که خبرنگاران را به شناخت عمیق نارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرودشت نا در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
نام

ایمیل شما
نظــر


آخرین عناوین

آرشیو

پربازدیدترین

آرشیو