به گزارش سایت خبری مرودشت نا، سرپرست اداره بهزیستی مرودشت در گفتگو با مرودشت نا بیان داشت: بهزیستی مرودشت ۵۰۰ مورد پرونده حمایتی زنان سرپرست خانوار دارد و این تعداد چندین سال است که ثابت مانده است و در بعضی مواقع دو الی سه نفر کاهش یا افزایش داشته که درمجموع تأثیری روی سقف مستمری ندارد.

حسن بهرامی کشکولی بیان داشت: در حال حاضر در کل حوزه اجتماعی حمایتی ۲۰۳ خانم سرپرست خانوار داریم وزنان فاقد سرپرست (به علت فوت، طلاق، متواری بودن) و زنان دارای سرپرست ازکارافتاده و دختران خودسرپرست گروه هدف ما می‌باشند.

وی تصریح کرد: واحد مذکور دارای ۷۰ پرونده خانواده‌های دارای فرزندان دوقلو تا چهارقلو بوده است که خدمات غیرمستمر مثل شیر خشک و در بعضی مواقع هزینه تأمین مالی نیازهای کودکان را دریافت می‌کنند.

سرپرست بهزیستی مرودشت بیان داشت: ۳۷ فرزند امداد بگیر تحت سرپرستی اداره نزد خانواده جایگزین داریم که ماهیانه مستمری دریافت می‌کنند که این کودکان یا بد سرپرست هستند یا فاقد سرپرست می‌باشند.

وی افزود: عمده‌ترین وظیفه بهزیستی توجه به افراد بی‌سرپرست و بد سرپرست، معلولان، زنان بد سرپرست وزنان سرپرست خانوار و … است.

وی بیان داشت: در واحد اورژانس اجتماعی تعداد سرویس‌گیرندگان خدمات اورژانس اجتماعی حدود ۵۰۰۰ نفر می‌باشد و در این واحد مداخلات اجتماعی، مددکاری، مشاوره‌های روانشناسی و نگهداری دختران در معرض آسیب و ارجاع به مراکز کاهش طلاق، خودکشی و کودک‌آزاری صورت می‌گیرد.

بهرامی کشکولی افزود: ازجمله فعالیت‌های اورژانس اجتماعی پاسخگویی تلفن خط ۱۲۳، مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی و گشت سیار می‌باشد.

وی در مورد تعداد افراد تحت پوشش بهزیستی بیان داشت: کل پرونده توان‌بخشی شهرستان ۷۶۵۱ مورد هست که تنها از ابتدای سال ۹۷ تاکنون ۵۰۳ پرونده به آن اضافه‌شده و تعداد مستمری‌بگیران این حوزه تاکنون تعداد ۴۰۴۷ نفر می‌باشد که روزانه به تعداد افراد تحت پوشش و مستمری‌بگیر افزوده می‌شود.

وی در مورد فعالیت‌های واحد اشتغال اداره بهزیستی گفت: این واحد در راستای اشتغال‌زایی تسهیلاتی را در اختیار افرادی که آماده راه‌اندازی شغل هستند می‌گذارد و تاکنون ۳۶ نفر از گروه هدف تسهیلات ۲۰۰ میلیون ریالی دریافت کرده‌اند. اعتبارات پرداختی تاکنون ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال بوده است.

سرپرست بهزیستی مرودشت افزود: پرداخت تسهیلات کارفرمائی ویژه کارفرمایانی که افراد معلول را به‌کارگیری کرده و طبق قانون اداره کار، حقوق و مزایا به گروه هدف پرداخت می‌شود از دیگر اقدامات واحد مذکور است.

وی تصریح کرد: تسهیلات کارفرمایی به ازای هر نیرو مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال می‌باشد و تاکنون اعتبار پرداخت‌شده به کارفرمایان ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال بوده است و ۷ معلول به‌کارگیری شده‌اند.

وی اظهار داشت: پرداخت حق بیمه خویش‌فرمایی و کارفرمایی به افراد دارای معلولیت و پرداخت حق بیمه گروه هدف به مدت ۵ سال به ۱۲۰ نفر از گروه هدف واحد توان‌بخشی و اجتماعی، برگزاری دوره‌های آماده‌سازی شغلی با همکاری اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان، ثبت‌نام گروه هدف در سامانه کارا جهت استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی واقع در سامانه کارا به مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال برای هر فرد معلول از دیگر برنامه‌های واحد اشتغال است.

بهرامی کشکولی تصریح کرد: طبق بخشنامه تأمین مسکن ویژه خانوارهای فاقد مسکن دارای عضو معلول اقداماتی صورت گرفته عبارت است و از بین ۴۳ خانوار متقاضی دارای یک عضو معلول ساکن روستا ۴۰ خانوار از تسهیلات برخوردار شده‌اند و میزان کمک‌های تخصیص‌یافته به هر خانوار ۸۰ میلیون ریال است.

وی اذعان داشت: در مورد پرداخت تسهیلات مسکن به خانوارهایی که دارای دو معلول و ساکن روستا بوده‌اند، سهمیه شهرستان ۶ مورد بوده که هر ۶ خانوار بهره‌مند شده‌اند و میزان کمک‌های بلاعوض ویژه هر خانوار ۱۸۰ میلیون ریال بوده است.

سرپرست بهزیستی مرودشت افزود: در مورد تسهیلات مسکن خانوارهای دارای دو معلول ساکن شهر تاکنون ۷ متقاضی وجود داشته است که ۴ خانوار از کمک بلاعوض ۳۰۰ تا ۳۲۰ میلیون ریالی بهره‌مند شده‌اند.

وی اظهار داشت: پرداخت کمک‌های بلاعوض به خانوارهای دارای دو عضو معلول شهری و روستایی با همکاری بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان، انجمن خیرین مسکن‌ساز و بهزیستی صورت می‌گیرد.

وی گفت: تعداد کل مهدکودک‌های شهرستان مرودشت ۴۵ مهد است که ۱۱ مهد در شهر و ۳۴ مهد در روستاست و در این مهدکودک‌ها از شیرخواره تا کودکان ۷ ساله نگهداری می‌شود. ازجمله خدمات بهزیستی به مهدکودک‌ها طرح یک وعده‌غذای گرم می‌باشد که مبلغ ۲۲۰۰ تومان به ازای هر کودک است و به‌صورت روزانه کمک به مهدها می‌شود تا بدین ترتیب کودکان روزانه وعده ناهار را به‌صورت غذای گرم در مهدکودک‌ها میل کنند. همچنین بهزیستی بخش عمده شهریه مهدکودک را به کودکان تحت پوشش پرداخت می‌کند.

وی تصریح کرد: سازمان بهزیستی به‌عنوان دیدبان اجتماعی یک‌نهاد حمایتی و تخصصی در جهت ساماندهی طیف آسیب‌پذیر جامعه اعم از زنان و کودکان و تأمین و ارائه خدمات تخصصی و رفاهی به جامعه معلولان و گسترش خدمات بازپروری، پیشگیری و آگاه‌سازی از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی، مداخلات و سلامت اجتماعی است.

وی خطاب به مسئولان و مردم اظهار داشت: تغییر نگرش عینی در جامعه (محیط عمومی و مبلمان شهری جهت دسترسی معلولان به خدمات اجتماعی)، تغییر نگرش ذهنی جامعه و مسئولان مبنی بر عدم به انزوا کشیدن معلولان و تأکید بر وابستگی و عدم بازتوانی و حضور فعال و پویای آنان، تحقق اجرای قانون جامع حمایت از معلولان توسط دستگاه‌های اجرایی و مشارکت همه‌جانبه بخش‌های عمومی غیردولتی درخواست‌هایی است که از مردم و مسئولان داریم.

خبرنگار: لیلا شکوهی