به گزارش سایت خبری مرودشت نا، مسائل و مشکلات اقتصادی در کشور ایران، امروزه گریبان گیر همه مردم شده است و در این وادی بیشترین فشار اقتصادی را باید قشر ضعیف و مستضعف تحمل کنند.

سوء مدیریت و عملکرد ضعیف امور داخلی کشور بیشترین سهم را در ایجاد نابسامانی های اقتصادی دارند که ملزم به اصلاحات است.

مسبب اصلی هدایت نقدینگی کشور از تولید و فضای کسب و کار به سمت بازار مسکن، ارز، طلا و … قطع به یقین بی تدبیری مسئولان است که نتیجه ای جز تشدید نرخ بیکاری در کشور را به دنبال ندارد که با افزایش نزخ بیکاری و تعطیل شدن کارخانجات به این نتیجه می رسیم که حقوق شهروندی در باب اشتغال، شعاری بیش نبود است.

با رصد کردن و دنبال کردن وصیت نامه امام راحل و صحبت های مقام معظم رهبری خواهیم دید که بیش از ده ها ایدئولوژی مبنی بر اداره کشور و مدیریت اقتصادی وجود دارد، اما برخی از مسئولین یا بی سواد و ناکارآمدند و یا با وادادگی به غرب، چشم خود را بر توان ظرفیت های داخلی بسته اند.

دمیده شدن روح سرمایه داری و منفعت طلبی در اقتصاد ایران، زمینه ساز همه مشکلات اقتصادی شد، البته کشورهای غربی علارغم اینکه نظام سرمایه داری هستند با این مشکلات و چالش ها کمتر روبه رو می شوند.

کلید واژه عدالت و برابری، حتی در قرآن کریم حدود ۳۰ مرتبه تکرار شده است و اغلب انقلاب ها و پدیده های اجتماعی با انگیزه های عدالت خواهی و برابری شکل گرفته اند که واژه برابری و عدالت دارای تقدس است، اما امروزه شاهد هستیم عده ای درارای چندین خانه با متراژ بالا هستند و برخی هم در خانه های ۵۰ متری اجاره نشین اند.

راه اندازی تعاونی که در برخی نهاد ها در ایران هم وجود دارد اما عمومیت ندارد می تواند بخش اندکی از معیشت مردم را رسیدگی کند.

اگر نگاه ها از سرمایه داری و منفعت طلبی جدا شود و با اجرایی شدن حداقل ها در قانون اساسی، مشکلات امروزی به ندرت به چشم می خورد.

با توجه به اصل ۳۱ و ۴۳ قانون اساسی، داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده‌ایرانی است‌، دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که‌نیازمندترند بخصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل‌را فراهم کند و تامین خوراک‌، پوشاک‌، بهداشت‌،درمان‌، آموزش و پرورش و امکانات لازم برای تشکیل خانواده ‌برای همه ‌؛ اما امروزه می بینیم در کشور بیش از ۵/۲ میلیون خانه خالی وجود دارد که دولت و مجلس با تصویب و اجرایی شدن طرح مالیات بر عایدی سرمایه می توانند از خالی شدن خانه ها جلوگیری کنند.

اختیارات مجلس و نمایندگان مردم کمتر از قوه مجریه نیست و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی باید به فکر مسائل و مشکلات مردم باشند نه به فکر مجالس ختم و انتخابات؛ مردم نیز از اختیارات نمانیدگان خود در مجلس شورای اسلامی نباید غافل شوند و مطالبه گری را حق خود بدانند.

یادداشت-محمدرحیمی