به گزارش سایت خبری مرودشت نا، مهسا روستا یکی از دختران موفق مرودشتی است که توانست رتبه ۷۹ کارشناسی تکنولوژی شیمی را به دست آورد. سایت خبری مرودشت نا بدین منظور مصاحبه ای را با خانم روستا ترتیب داده است که متن آن به شرح ذیل است:

خودتان را معرفی کنید؟

مهساروستا متولد ۷۴ هستم. مدرک کاردانی ام را از دانشگاه دولتی شیراز گرفتم و با رتبه ۷۹ در رشته تکنولوژی شیمی دانشگاه دولتی بوشهر قبول شدم.

مهسا روستا رتبه 79 کارشناسی تکنولوژی شیمی

در خصوص میزان و کیفیت مطالعه تان بفرمایید؟

من برای مطالعه ساعت مشخصی ندارم و برای من  بیشتر کیفیت ملاک است. یک ساعت درس خواندن با کیفیت خیلی بهتر از این است که ده ساعت در یک اتاق بنشینی و کیفیت خواندنت خوب نباشد.

هنگامی که رتبه تان را فهمیدید چه حسی پیدا کردید؟

بعد از این همه تلاش به دست آوردن یک رتبه خوب، خیلی خوب است اما متاسفانه آن رتبه ای را که می خواستم، نتوانستم به دست بیاورم ولی همین هم باعث خوشحالی خودم و خانواده ام شد.

اوقات فراغت تان را چگونه می گذراندید؟

در اوقات فراغتم بیشتر تلاش می کردم ذهنم را آرام کنم و به دور از هر گونه مشغله و فکر کردن به مسائل درسی سعی می کردم ذهنم را آرام کنم و برای بقیه ساعت های مطالعه، خودم را آماده نمایم.

از کلاس کنکور، مشاوره و کتاب های کمک درسی هم استفاده کردید؟

از کلاس کنکور و مشاوره استفاده نکردم اما کتاب های کمک درسی خیلی به من کمک کردند. به این دلیل که جزوه های دانشگاه و منابع دانشگاه محدود هستند از کتاب های کمک درسی استفاده کردم.

چه کسی بیشترین تاثیر را در کسب پیروزی شما داشت؟

استادهایم همه جز کسانی بودند که سطح علمی شان خیلی بالا بود و همه مدارک بالا از بهترین دانشگاه ها داشتند و در اطرافیان و دوستان هم کسانی هستند که در سطح علمی بسیار بالایی هستند و خیلی به من انگیزه دادند که مثل آنها شوم.

خیلی مواقع که ناامید می شوید خانواده پشت سرت هستند کمکت می کنند و نمی توان نقش خانواده را نادیده گرفت.

از اعضای خانواده چه کسی بیشترین تاثیر را در موفقیت شما داشت؟

مادرم

دختران مرودشت

نظرتان را در خصوص کلمات زیر بفرمایید:

کنکور؟ اصلا خوب نیست

دانشگاه؟ حس مفید بودن به آدم می دهد

درس؟ اگر علاقه داشته باشی سرگرمی خیلی خوبی است

خستگی: خستگی ناشی از درس خوب نیست

شیرین ترین درس: ریاضی

بدترین درس: ادبیات

کلام آخر؟

به نظر من، در مطالعه کیفیت حرف اول را میزند و مهم نیست چند ساعت مطالعه می کنید، مطلبی را که با کیفیت و مفهومی بخوانید ارزش بیشتری دارد.

بهتر است آدم عمر خودش را تلف نکند و دنبال علاقه خودش برود. خیلی وقت ها بعضی ها از من سوال می کنند چه کار کنیم و می گویم چرا فکر می کنید با درس خواندن می توانید به جاهای خیلی خوبی برسید، کسی می تواند به جایی برسد و از خود رضایت داشته باشد که درس خواندن را دوست داشته باشد وقتی دوست نداریم چرا به اجبار خانواده و یا چشم و هم چشمی درس بخوانیم. به دنبال علاقه تان بروید تا بتوانید موفق باشید.

خطاب به مسئولان متاسفانه تبعیض بین بچه های فنی و نظری زیاد است و درس هایی که من دارم می خوانم حرارت، ترمودینامیک و .. را هم همان بچه های نظری در رشته شیمی می خوانند و تفاوت در این است که ما کار عملی مان بیشتر از آنهاست و از طریق فنی هم وارد شدیم منتها نه تنها مسئولان بلکه مردم حتی تحصیل کرده ها هم فرق زیادی قائل می شوند و حد ما را پایین تر می دانند. منکر این نمی شوم که دانش آموز های ضعیف هم وارد هنرستان ها و دانشگاه می شوند اما نمی شود گفت تمام بچه های فنی ضعیف هستند و ما بچه های خیلی خوبی در رشته های فنی در مقاطع کاردانی کارشناسی داریم واین تفاوتی که قائل می شوند بعضی مواقع خیلی اذیت می کند.

مرودشت و دختران مرودشت

مادر مهسا هم که دخترش را در این مصاحبه همراهی کرد در پاسخ به خبرنگار مرودشت نا بیان داشت:

همایون هستم مادر مهسا. صاحب دو فرزند هستم و دختر بزرگم لیسانس حقوق دارد و در حال حاضر در حال مطالعه برای کارشناسی ارشد هست و مهسا هم دختر دوم من هست.

چقدر در پیشرفت بچه هایتان موثر بوده اید؟

سعی کردم در پیشرفت شان موثر باشم و تلاش خودم را کردم و شاید کم و کاستی هم باشد.

توصیه شما به بقیه مادرها؟

بچه هایشان را هیچ وقت با بچه های دیگران مقایسه نکنند و در خانه آرامش و آسایش باشد و بچه ها را درک کنند.

کلام آخر؟

تبعیض بین بچه های نظری و فنی واقعا آدم را رنج می دهد و وقتی می فهمند مهسا و امثال مهسا رتبه های تک رقمی و دو رقمی قبول شدند می گویند کاری که نکرده، رشته فنی بوده در صورتی که نباید چنین تفکری باشد و اگر مسئولان واقعا به بچه های فنی ارج نهند و آنها را آن گونه که شایسته است مورد توجه قرار دهند، هیچ وقت مردم هم چنین تفاوتی قائل نمی شوند.