به گزارش سایت خبری مرودشت نا، جلیل اسکندری بخشدار سیدان در جلسه بررسی مسائل و مشکلات شهرک صنعتی انجیره که با حضور مدیرعامل شهرک های صنعتی استان فارس و برخی صنعت گران بخش سیدان در بخشداری برگزار شد اظهار داشت: در شهرک صنعتی انجیره ۱۲ واحد تولیدی فعال و ۲۲ واحد غیرفعال داریم.

بخشدار سیدان گفت: عده ای فقط زمین را خریداری کرده اند و رفته اند و برخی هم واحد های خود را تکمیل نکرده اند و به بهره بردای نرسیده است.

اسکندری تاکید کرد: محل احداث شهرک صنعتی در مکان خوبی قرار نگرفته است چرا که فضای گسترش ندارد و در مسیر سیل قرار دارد.

این مقام مسئول بیان کرد: صنعت گران توقع دارند کارهایشان با تعویق همراه نشود و مدیرعامل شهرک های صنعتی پاسخ گوی مسائل و مشکلاتشان باشد.

وی تصریح کرد: برخی از صنعت گران برای تسهیلات بانکی مشکلات بانکی دارند که انتظار می رود با تولید کنندگان همکاری و مساعدت صورت بگیرد.

تا زمانی که حق نظارت از تهران تعیین تکلیف نشود باید پرداخت شود

احد فتوحی مدیر عامل شهرک های صنعتی استان فارس در این جلسه اظهار داشت: استان فارس زمینه و پتانسیل خودکفایی را دارد و علارغم اینکه ظرفیت های گسترده ای را داریم نسبت به استان یزد و کرمان آمار بیکاری فارس بیشتر است چرا که ما مردم استان فارس نعمت سوزی می کنیم البته با آگاه سازی می توانیم از نعمت ها استفاده کنیم و به سمت پیشرفت حرکت کنیم.

فتوحی با اشاره به اینکه شهرک های صنعتی زیر ساخت را انجام می دهد گفت: دریافت تسهیلات بانکی برای صنعت گران به عهده وزارت صنعت، معدن، تجارت و جهاد کشاورزی است و بانک نیز سند زمین را قبول نمی کند و باید سوله احداث شود که  بانک سند را برای پرداخت تسهیلات تایید کند.

مدیر عامل شهرک های صنعتی استان فارس تاکید کرد: ناحیه شهرک صنعتی انجیره را وزارت صنعت، معدن و تجارت تاسیس نکرده چرا که قرار بر این بود این شهرک صنعتی از لحاظ وسعت افزایش نداشته باشد و متولی تاسیس جهاد کشاورزی شد.

این مقام مسئول بیان کرد: حق نظارت مصوب کشوری است و باید پرداخت شود اما انجمن صنفی کارفرمایی تشکیل شده که طبق قوانین اگر مصوب شد ۲% آب برای صنایع پرداخت نشود.

وی افزود: تا زمانی که حق نظارت از تهران تعیین تکلیف نشود باید پرداخت شود.

فتوحی  تصریح کرد: بایستی کاری را شروع کنیم که بتوانیم از محل تولید خودمان رشد کنیم و صنعت گر بتواند خودش را با شرایط فعلی کشور که در جنگ اقتصادی هستیم همراه کند چرا که تاثیرات جنگ اقتصادی در ایران مشهود است.

مدیر عامل شهرک های صنعتی استان فارس با اشاره به اینکه تصمیم گیری باید عملیاتی شود عنوان کرد: کار باید مدیریت شود و اگر کار ما پیشرفت ندارد به این دلیل است که در جنگ اقتصادی قرار داریم.

با ساختار فعلی نمی توانیم پیشرفت تولید را شاهد باشیم

سرافراز عبدالهی از صنعت گران بخش سیدان در این جلسه با تاکید بر اینکه ناحیه صنعتی انجیره پازلی از صنعت استان است خاطرنشان کرد: علارغم مشکلاتی که داریم باید همکاری صورت بگیرد که واحدهای تولیدی را فعال کنیم چرا که باعث اشتغال زایی می شود که هدف همه ما کم کردن آمار بیکاری است.

عبدالهی گفت: بعد از دوندگی ۱ ساله بانک سند واحد تولیدی را برای دریافت تسهیلات قبول نکرد و یا اینکه بعد از ۵ سال که شهرک صنعتی انجیره آب چند روستا را تامین کرد اداره آبفا این هزینه که ۶۰ میلیون تومان است را پرداخت نمی کند.

وی بیان کرد: اگر اداره آبفا این هزینه را ۴ سال قبل پرداخت کرده بود می توانستیم کارهای بیشتری را انجام دهیم.

صنعت گر بخش سیدان تصریح کرد: توقع داریم تکلیف کسانی که فقط زمین را خریداری کرده اند مشخص شود چرا که باعث آسیب به شهرک صنعتی اند.

عبدالهی عنوان کرد: حق نظارت برای شهرک شنعتی انجیره نیست اما متاسفانه در شیراز تصمیم گیری می کنند و مصوبات را امضاء می کنند.

وی افزود: شهرک صنعتی انجیره در منطقه کمتر توسعه یافته قرار دارد اما تا به حال نتوانستیم از معافیت مالیاتی استفاده کنیم و ساختار اداری به گونه ای پیاده سازی شده است که برای تولید کننده محدودیت هایی ایجاد کرده است.

صنعت گر بخش سیدان گفت: وقتی به عنوان تولید کننده با تامین مواد اولیه دچار مشکل هستیم چگونه می توانیم تولید خود را بیشتر کنیم و یا اینکه سطح اشتغال را گسترش بدهیم.

عبدالهی تاکید کرد: با ساختار فعلی نمی توانیم پیشرفت تولید را شاهد باشیم و بایستی مراحل اجرای تولید تسهیل یابد که میل و علاقه تولید کننده برای تولید بیشتر شود.

با امضاء کردن صورت جلسات مشکلات تولید و صنعت گر حل نمی شود

کرامت بوستانی دیگر صنعت گر بخش سیدان با طرح این سوال که چه کسی و در کجا باید مشکلات تولید کننده را حل کند تصریح کرد: با امضاء کردن صورت جلسات مشکلات تولید و صنعت گر حل نمی شود، چرا بانک سند زمین برای پرداخت تسهیلات قبول نمی کند؟

بوستانی گفت: ۵ سال با مشکلات دست و پنجه نرم می کنم اما به نتیجه ای نرسیدم.

صنعت گر بخش سیدان افزود: علارغم اینکه ۲ سال وقت گذاشتم برای اثبات طرح اما حال می گویند کار تولید را تعطیل کنید.

مصادره زمین توسط شهرک  صنعتی امید را از کانون خانواده ام ربود

اصغر عباسی دیگر صنعت گر بخش سیدان اظهار داشت: در سال ۸۲ تقاضای واگذاری زمین را داشتم که پس از ۲/۵ سال دوندگی انجام شد و ظرف مدت ۶ ماه کار را شروع کردم اما پس از مدتی از طرف شهرک های صنعتی نامه ای صادر شد که زمین برای شهرک های صنعتی است و چون کار شما کار خدماتی است باید طرح تغییر یابد.

عباسی تاکید کرد: ۸ سال انواع طرح ها را اعلام کردم اما با مخالفت همراه شدم اما بالاخره با یک طرح موافقت شد و مجوز صادر شد.

صنعت گر بخش سیدان بیان کرد: علارغم اینکه صادر شدن مجوز امید را به کانون خانواده ام آورد، مدتی قبل شهرک صنعتی تصمیم گرفته است که زمین را مصادره کند، با چه عدله ای می خواهند زمین را مصادره کنند؟

خبرنگار: محمد رحیمی

پایان/