به گزارش سایت خبری مرودشت نا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، عبدالرضا قاسمپور در جلسه ستاد پیشگیری از کرونا اظهار داشت: به‌منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، استان فارس امکان‌پذیرایی از مسافران نوروزی را ندارد لذا از هموطنان درخواست می‌کنیم به این استان سفر نکنند.

معاون استاندار فارس گفت: هر گونه فعالیت گردشگری در استان فارس ممنوع است و هیچ کدام از شهروندان حق ندارند منازل، باغ‌ها، ویلاها یا هر مکان دیگر را به مسافران و گردشگران اجاره دهند.

قاسم‌پور افزود: هتل‌ها، مهمانپذیرها، مدارس و مسافرخانه‌ها و سایر اماکن نیز تعطیل است، همچنین تمامی فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های آژانس‌های مسافرتی، دفاتر گردشگری و خدمات توریستی تعطیل خواهد بود و در صورت مشاهده هرگونه فعالیت، برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: بخشداری‌ها، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها باید از دایر شدن کمپ و چادر جلوگیری کنند و در این زمینه مراقبت لازم صورت بگیرد.

جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا با بیان اینکه مجموعه‌های میراث تاریخی و گردشگری در جهت پیشگیری از ویروس کرونا تعطیل است، به هموطنان توصیه کرد سفر به استان فارس را تا اطلاع ثانوی به خاطر سلامتی خود و سایر هموطنان به تاخیر بیندازند.

قاسم‌پور افزود: محدودیت ورود مسافران نوروزی به استان فارس را داریم و کنترل‌های لازم در ورودی استان و شهر شیراز صورت می‌گیرد و بازرسان و ناظران دانشگاه علوم پزشکی استان در تمام ورودی‌های استان مستقر هستند و با همکاری نیروی انتظامی و پلیس راهور و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، کنترل‌های لازم را انجام می‌دهند و افراد مشکوک قرنطینه خواهند شد.

وی در مورد فعالیت بازارها در سطح استان نیز بیان کرد: توصیه ما این است که اتحادیه‌های صنفی و هیات مدیره‌های بازار کنترل و مدیریت لازم را در این زمینه داشته باشند تا با مشکلی در زمینه شیوع بیماری کرونا روبه‌رو نباشیم.

قاسم‌پور در ادامه با اشاره به تصمیمات ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در بحث فعالیت دستگاه‌های اجرایی افزود: همانطور که پیش از این نیز تاکید شده است دستورالعمل‌های بهداشتی باید از سوی دستگاه‌های اجرایی برای سلامت کارکنان و ارباب رجوع رعایت و اجرایی شود.

وی ادامه داد: همچنین باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که کارکنان دارای بیماری از جمله کارکنان دارای بیماری زمینه‌ای مثل بیماری قلبی و عروقی و فشار خون و دیابت کنترل نشده و بیماران تنفسی زمینه در محل اداره حضور نداشته باشند.

معاون استاندار فارس گفت: همچنین مدیران برای زنان باردار و شیرده، افراد بالای ۵۰ سال، زنان دارای فرزند زیر ۶ سال و مابقی کارکنان به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند تا هم کارمندان و هم مردم دچار مشکل نشوند و هم خللی در خدمت‌رسانی به مردم پیش نیاید.

قاسم‌پور افزود: دستگاه‌های اجرایی تدبیری داشته باشند تا حدالامکان خدمات آنان به صورت الکترونیکی ارائه شود.

وی با اشاره به انتشار کلیپی در فضای مجازی پیرامون اینکه آخرین مهلت تعویض اسناد مالکیت دفترچه‌ای تا پایان سال جاری است و از ابتدای سال خدماتی به آنان ارائه نمی‌شود، بیان کرد: مواردی از این قبیل که باعث مراجعه بیشتر مردم به دستگاه‌های اجرایی و شیوع ویروس کرونا می‌شود، تاکید کردیم لغو شود.

معاون استاندار فارس ادامه داد: در این مورد نیز سازمان ثبت اسناد و املاک اعلام کرده‌ایم تا لغو شود و برای سال آینده تمدید شود تا مردم بدون نگرانی بتوانند برای سال آینده نسبت به تعویض اسناد مالکیتی دفترچه‌ای اقدام کنند.

قاسم‌پور خطاب به همه مدیران دستگاه‌های اجرایی استان و فرمانداران اعلام کرد: هر نوع تجمع و همایش غیرضرور که باعث شیوع بیماری می‌شود باید لغو شود.

وی افزود: همچنین در جلسه جمعه ۱۶ اسفندماه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا تصمیماتی در ارتباط با افزایش تولید اقلام بهداشتی، توزیع بهتر این اقلام و نظارت بر روند توزیع آن اتخاذ شد که به نظر می‌رسد در روزهای آینده شرایط بهتری را از این نظر داشته باشیم‌.

معاون استاندار فارس ادامه داد: همچنین تاکید شد به جانبازان شیمیایی و معلولان و سایر اقشار نیازمند توجه بهتری صورت بگیرد.

قاسم‌پور افزود: همچنین باید از برگزاری مراسم عروسی و ختم و هرنوع اجتماع دیگر جلوگیری شود.