موزه منطقه ای جنوب شرق ایران در دل زاهدان

به گزارش سایت خبری مرودشت نا، تصاویر زیر موزه منطقه ای جنوب شرق ایران و گوشه هایی از زیبایی زاهدان را نمایش می دهد.
موزه زاهدان یکی از بزرگترین موزه‌های بزرگ تاریخی، فرهنگی و هنری منطقه ای در جنوب شرق ایران است که در مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
در بخش مردم شناسی برای حوزه های فرهنگی مذکور موضوعاتی شامل ادبیات شفاهی، مشاهیر، فرهنگ و آداب و رسوم، پوشاک، خوراک و صنایع دستی به وسیله صحنه سازی اطلاع رسانی می شود.
این موزه با ۱۵۰۰۰مترمربع مساحت دارای ۱۱۰۰۰مترمربع زیر بنا است که در ۵ طبقه ساخته شده مسیر بازدید از قسمت های مختلف: رمپ”تابلوهای استان شناسی” سالن بوم شناسی باستان شناسی و مردم شناسی تشکیل شده همچنین کتابخانه سالن محققین اتاق نمایش بوفه از دیگر قسمت های این موزه می باشد .
در قسمت رمپ بخش های بوم شناسی پوشش گیاهی جانوری و آکواریوم قرار گرفته و در طرف مقابل با تابلوهای تاریخی فرهنگی و طبیعی نقشه های تاریخی و در مجموع کل استان معرفی شده است
در بخش باستان شناسی اطلاعاتی شامل مشخصات سایت و محوطه باستانی شهر سوخته ، کوه خواجه ، دهانه غلامان ، اسپیدژ ، جیرفت ، و سایر آثار باستانی ، تاریخی منطقه جنوب شرق جهت بازدید علاقمندان جمع آوری گردیده است . از جمله اشیاء به نمایش درآمده آثار حاصل از کاوشهای باستان شناسی در محوطه های باستانی منطقه مثل سفالینه ها ، اشیاء فلزی ، گلی ، سنگی ، شیشه ، تابلوهای نفیس و کتب خطی می باشد. یکی دیگر از قسمتهای مهم موزه، کتابخانه ی موزه است که شامل کتابهای تخصصی با موضوعات میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری است.
در بخش مردم شناسی این موزه ، ادبیات شفاهی ، مشاهیر ، فرهنگ و آداب و رسوم ، پوشش محلی ، خوراک و صنایع دستی معرفی می گردد .
در بخش همکف ، بوم شناسی سیستان و بلوچستان و منطقه جنوب شرق کشور معرفی می گردد به همین منظور ویترین هایی برای نمایش گونه های حیوانی و گیاهی منطقه در کنار آکواریوم (آبزیان آب شور ) استان تعبیه شده است . ورودی اصلی موزه تابلو ، تصویر آثار شاخص تاریخی ، فرهنگی ، جاذبه های طبیعی و مردم شناسی منطقه به نمایش گذاشته شده است .


مترجم